2011 Cenevre Otomobil Fuarı'nda Audi A3 konsepti (2011)

Büyük tekerlekleri soyun, birkaç plaka verin ve bir sonraki Audi A3’e bakın. Audi, bu sabah örtülü yapım arabasını 2011 Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıttı.

Yani bu bir sonraki Audi A3?

Şüphesiz, keskin görünümlü bir salon olmasına rağmen, ön üç çeyrek açıdan, bunun bir A3 veya A6 olup olmadığını anlamak için zorlanacaksınız. Yine de, harika oranlarla bakmak güzel ve bize bir sonraki A3’ün nasıl görüneceğini gösterir – üç ve beş kapılı hatchback gövdeleri, artı başka bir Cabriolet ve bir ‘dört kapılı coupe’ olacak kavram bugün açıklandı.

A3 konsepti ayrıca Audi’nin şu anda üretim için okuduğu hafif çözümler sunar. Yeni Audi RS3’ün karbon fiber takviyeli plastik (CFRP) ön kanatları vardır ve A3 konseptinde büyük ön ızgara, ön spoiler, arka difüzör ve kapı aynaları için çerçeve CFRP’dir. Alüminyum, kapı aynalarının yapımında da kullanılır ve beş kollu, 20 inç tekerlek CFRP ve alüminyumdur. A3 konseptinde alüminyum gövde panelleri de (kapılar, motor kaputu ve bagaj kapağı için) vardır, bu nedenle terazileri 1540 kg’da gösterir.

Kaputun altında ne var? Özel bir şey?

Audi A3 konseptine güç vermek, geçen yılki Quattro konseptinde belirtildiği gibi aynı 402bhp / 369lb ft’lik, turboşarjlı 2,5 litrelik beş silindirli bir motordur. Ve çok fazla güçle A3 elbette dört tekerlekten çekişli, dört tekerlekten çekişli, yedi vitesli, çift kavramalı S-Tronic şanzıman tüm tekerlekleri göndermek. Talep edilen performans değerleri 4.1 saniyede 0-62mph (fırlatma kontrol elektroniği sayesinde), 155mph sınırlı bir üst hız, 31mpg ve 212g / km CO2. Audi’nin gaz kelebeği / direksiyon / şanzıman ayarlama Sürücü Seçme sistemi şimdilerde mevcut Konfor, Otomatik, Dinamik ve Bireysel modların ötesinde beşinci bir Verimlilik ayarına sahip özelliklere sahiptir.

Audis’in müthiş bir iç mekanı var – peki ya A3 kavramı?

Her zamanki gibi iyi. Dört dairesel hava çıkışına sahip düzenli çizgi tasarımı A1 süpermini tarafından etkilenir. Biri sürücünün önündeki analog kadranlar arasına oturan, diğeri kontrol panelinden kayan iki ekran vardır – ikincisi şanzıman tünelindeki bir MMI döner kumandası tarafından kontrol edilir ve Audi’nin sezgisel dokunmaya duyarlı dokunmatik yüzeyi şimdi kontrol ünitesinin üst kısmı. Çok yakında Audis’te üretim olacağını duyduk.

>> Aşağıdaki ‘Yorum ekle’ seçeneğini tıklayın ve Audi A3 konsepti hakkında ne düşündüğünüzü bize bildirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir