2014'ün En Çok Aranan Aracı: Audi Sport Quattro

Alev güvesi gibi, Audi de Sport Quattro’yu yeniden canlandırma umuduyla şaşkına döndü. Frankfurt fuarından 30 yıl sonra, VW’nin premium markası Sport Quattro konseptini ortaya koyan Audi’nin baskın World Rally otomobillerini üreten homologasyon modeli Sport Quattro’yu gözler önüne serdi.

Audi, üç yıl önce, 1980’lerin ikonunun güzel, modernist bir güncelleştirmesi olan Quattro konseptini (iki tane) gösterdi . Orijinal Sport Quattro gibi, konsept de alüminyum uzay kasası ve karbon yapısı sayesinde sadece 1300 kg ağırlığındaydı. Sport Quattro gibi, mevcut bir arabanın da kısaltılmış haliydi – bu durumda RS5 kupası. Orijinal Quattro gibi, 2010 konsepti de dört tekerleğe 402bhp ve 354lb ft gönderen beş potlu bir turbo kullandı. Ne yazık ki, bu kavram hiçbir zaman yeşil yanmadı.

Şimdi Sport Quattro geri döndü, ama bu sarı coupe çok farklı bir canavar, en uzun, en ağır. 4602 mm ölçülerinde, 2010 konseptinden 322 mm daha uzun ve 1850 kg’da da 550 kg daha ağır. Sebep? Sertliği ve kuvveti RS5’lerden daha uygun görülen bir RS7’ye dayanmaktadır.

Güç aktarma sistemi beş silindirli geçmişin bir başka kesin kopuşudur: bu Sport Quattro bir plug-in melezdir. Konsept, silindir kapaması ve 552bhp ve 516lb ft stoğu ile birlikte RS7’nin ikiz turbo 4.0 litrelik V8’ini alıyor, ancak bir elektrik motoru kullanıyor. 148bhp ve 295lb ft geliştirir ve motor ile sekiz ileri otomatik arasında oturur. Birlikte, iki güç ünitesi sağlıklı bir 690bhp ve bir kuyruklu 590lb ft tork üretir.

14.1kWh depolayan kompakt bir lityum-iyon akü ile beslenen e-motor, dört tekerleği de her zaman süren, emisyonsuz 30 mil için uygundur. Plug-in hibridinin ısmarlama bir duvar kutusundan şarj edilmesinin iki saatten az zaman aldığı söylenir.

Seçilebilecek üç sürüş modu vardır: Elektrik, Hibrit ve Spor. Elektrikli modda, performans mütevazıdır, ancak gaz pedalına bir caydırıcıyı bastığınız anda V8 patlar. Hibrit program, GPS, trafik, topografya ve rota seçimi gibi gerçek zamanlı veriler için dokunur ve önceden seçilmiş bazı bölümleri sıfır emisyon modunda sürmek ve hareket halindeyken pilleri sessizce yeterli elektrik alanından tasarruf etmek için şarj etmek mümkündür. final streç eve kayar.

Her şey yolunda ve güzel, ama adından da anlaşılacağı gibi, elbette bu araba tamamen sporla mı ilgili? V8 ve piller yıkıcı bir etki yaratırken, Sport modunun maksimum performansın kilidini açtığını duymaktan memnun olacaksınız. Enerji paketi tamamen şarj edilmiş ve gaz kelebeği güvenlik duvarına çivilenmişken, reenkarne Quattro 0-62mph sürati 3,7 saniyede sallar. En yüksek hız eşit derecede etkileyici 189mph. Yakıt ekonomisi, 59g / km CO2 ile son derece teorik bir 112.9mpg’dır, ancak bu hesaplamalar pilleri evde şarj ederken tüketilen enerjiyi içermez. Gerçekte, bu stratosferik mpg rakamının dörtte birini görmek için iyi yapacaksınız.

Sport Quattro konsepti RS7’nin mimarisine gevşek bir şekilde dayanmasına rağmen, yolcu hücresi yüksek mukavemetli çelik panellerle güçlendirilmiş ısmarlama, dökme alaşımlı bir yapıdan yapılmıştır. Kapılar, kanatlar ve tavan alüminyumdur, motor kaputu ve bagaj kapağı ince duvar karbon fiberden üretilir. Orijinali gibi sıkışık bir 2 + 2 yerine, dört koltuklu da uygun. Bununla birlikte dörtlü paketlemeye gerek yok: Bagaj sadece 300 litreye sahip, çünkü aynı zamanda pil takımını da barındırıyor.

Şasi saf RS7: MacPherson gergi ön dingili, çok bağlantılı arka, Dinamik Direksiyon, Spor diferansiyel, karbon seramik frenler, arkaya dönük dört tekerlekten çekişli. Maksimum çekiş sağlayan magnezyum jantlar, 285/30 ZR21 lastikleri ile çok yönlüdür.

Bir kez daha Wolfgang Egger ekibi tarafından tasarlanan bu Sport Quattro, 2010 konsepti kadar net ve minimalist değildir. Ancak Pumping Iron’dan daha fazla kas vardır: alçak tavan, 2784 mm dingil açıklığı, 1964 mm genişlik, çok kısa kullanma mesafeleri… Burun tek çerçeveli ızgara ve iki büyük menfez (Hakim spor otomobillerin gelecekteki yüzü) hakimdir – büyük far kümeleri LED’ler ile biberli. 500 metre uzunluğunda bir ışık konisi oluşturabilen tam adaptif ışıklar otomatik olarak trafiğe, hava durumuna, yol türüne, hıza ve sürüş ortamına göre ayarlanır. Arka direk Quattro ticari markasıdır ve arka lambalara neredeyse arka tarafındaki tüm lambaları arkaya çeken lambalar arasındaki retro siyah paneldir.

Gelişmiş aerodinamik tasarımı şekillendirdi. Önde gelen bir kompozit ön ayırıcı, bir DTM yarışçı tarzı arka önlük ve arka kapaktan 50 milin üzerinde yükselen bir motorlu spoiler var. Motor kaputundaki panjurlar motorun soğumasını hızlandırır, kanatlardaki hava boşlukları tekerlek kemerlerini havalandırır.

Kısa çizgi bir planörün kanatlarını taklit ettiği söylenir. Yukarıda, pencere anahtarlarını ve kapı mandallarını alan kontrast bir sarma bandı vardır. Kabin, iletim tünelinden eşiklere kadar çift küvet gibi uzanan bir karbon fiber beşikten oluşur. Ön koltuklar katlanır sırtlıklara ve entegre baş dayanaklarına sahip, çılgınca şekillendirilmiş yarış kovalarıdır. Sabit arka koltukların arkasında, takviye edici bir travers var.

Butonlu direksiyon simidinin gelecekteki Audi spor otomobilleri için kalıbı oluşturduğu söyleniyor. Başka bir yenilikçi unsur ise geniş bir baş üstü ekranıyla tamamlanan dijital gösterge panelidir. Bir düğmeye basıldığında, sürücü farklı 3D grafikler arasında seçim yapabilir. Yarış modu, büyük bir devir sayacı, bir kronometre ve gerekirse, iz ile ilgili gerçek zamanlı verileri gösterir. Klima kontrolleri doğrudan sıcaklığı, yoğunluğu ve dağıtımı ayrı ayrı ayarlayabileceğiniz menfezlere entegre edilmiştir.

Şimdi 200.000 Avro’luk bir soru için – Audi Sport Quattro’yu inşa edecek mi? Düşük hacimli üretime geçerse, otomobil için fiyat tavanı budur. 2016’nın sonlarından başlayarak birkaç yıl içinde 2000 ila 3000 otomobilin monte edildiğinden bahsediliyor. ABD, Çin ve Almanya kilit pazarlar olsa da, doğru sürüşü beklemeyin. Audi iş dünyasında henüz başlamadı, ancak başını sallarsa, halo kupası neredeyse kesinlikle DTM yarışçılarının ve Le Mans arabalarının evi olan Quattro GmbH’nin Böllinger Höfe tesisinde inşa edilecek. Rakamları arttırmanın diğer yolları 1500 veya 2000 Sport Quattro roadster versiyonları ve belki de elektrik motorunun gücünü 300bhp’ye iki katına çıkaracak daha pahalı bir GT modeli eklemek olacaktır.

Demek Sport Quattro üçe çıktı. Ya da öyle olmalı, dört tane al. 2013 yazının sonlarında, Sport Quattro farklı bir canavardı. Genel olarak daha hızlı, daha hızlı, daha hızlı, daha hızlı bir RS7, neredeyse 300kg daha hafif, işaretten daha hızlı. Fakat Ulrich Hackenberg Audi Ar-Ge şefliği görevini devraldığında, Frankfurt gösteri salonlarında BMW i8 ve Porsche 918 Spyder’a bakan bir dinozor gibi görünebileceğinden korkuyordu. Böylece plug-in hibrid elemanı eklendi.

Bu, Audi’nin amiral gemisi konseptini gerçek bir Sport Quattro mu, yoksa i8 veya 918’e meşru bir rakip mi yapıyor – yoksa ikisi de değil mi? Kesin olan bir şey var, bu Sport Quattro hikayesinin sonu değil. Bir sonraki bölümü kimin yazdığını ve hangi senaryoyu yazarken…

>> 2014’ün en çok aranan arabasına göz atmak için buraya tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir