2014'ün En Çok Aranan Aracı: Audi TT

Audi TT Audi 911’dir. Tamam, 50 yaşından ziyade 15 yaşında, ama bugünün Audi’sini yapan spor araba. Ve tamamen yeni, üçüncü nesil TT , daha önce hiç olmadığı gibi 911’e, özellikle 380bhp TT RS formunda daha keskin dinamikler ve daha fazla performansla meydan okumak istiyor.

Çılgınca hırslı? Zorunlu değil, çünkü TT’nin VW’nin yeni platformunda gizlice ‘MQB’ adında gizli bir silahı var. Kötü bir Scrabble eli gibi geliyor ama yeni Audi A3 , VW Golf vb. İçin mükemmel bir üstür. Mevcut TT ile Audi, bazı çelik yapıların yerini alüminyuma bıraktı ve mühendisler bu yeni hafif kapının ağırlığını 60kg daha azaltmak için yeni hafif kapılı malları daha da kullanacaklar. Bu dört pot kupayı yaklaşık 1200kg, Nissan’ın V6 370Z’sinden 300kg daha hafif ve 911 Carrera’nın 180kg altında sabitleyecektir.

Azalan ağırlık, çevikliği keskinleştirmeyecek ve ivmeyi artıracak değil, aynı zamanda bir yakıt ekonomisi avantajı da var. Diğer verimlilik artırıcı önlemler arasında sürtünmeyi azaltmak için yenilenmiş bir Quattro dört tekerlekten çekiş sistemi, bumerang şeklindeki bir arka spoylerin yardımı ile üstün aerodinamik ve daha fazla dürtü içeren daha verimli motorlar bulunur.

Aralığın etleri 178bhp 1.8 ve 222bhp 2.0 litre benzinler, ayrıca 180bhp ve 258lb ft torkla çalışan 2.0 litre TDI. Bugünün TDI’sı dört tekerlekten çekişli olsa da, değiştirilmesi yalnızca ön tekerlekleri döndürüyor; Quattro, 2.0 litre benzinle isteğe bağlı olacak. Bu motorlar altı vitesli manuel veya çift kavramalı kutulara bağlanır, ancak yedi vitesli S-tronic 2015 yılında filtrelenir. Durdur / başlat ve akıllı bir enerji geri kazanım sistemi standarttır.

TT S Quattro gelen hızlı ve düzgün bir 296bhp 2.0 litre turbo çalışır S3 . Daha kuduz kardeşi TT RS, günümüzün patlayıcı hızına biraz sersemlik katmayı vaat ediyor. İkonik turboşarjlı 2.5 litrelik beş silindirli, 911 Carrera ve S modellerinin ortasındaki 380bhp – bang’a kadar yükselen tepe gücü ile. 4.0sn düz yakın 0-62mph bekliyoruz.

Audi’nin ikonuna yakışan Mk3, TT’nin karakterini ve siluetini koruyor – tıpkı bir 911 gibi. Yeni bir özellik C-kolonunda bir bükülmedir ve alt ön hava girişleri yatay yerine dikeydir, aksi takdirde bu 2014 yazında Audi showroom’ları vuracak olan coupe’dir.

Audi, bir çekim freni (Tokyo 2005) ve bir casus (Wörthersee 2007) gibi ilave TT konseptleri ile oynamış olmasına rağmen, öngörülen satışlar, statükonun dışında hiçbir şeyi haklı çıkarmaz gibi görünmüyor.

>> 2014’ün en çok aranan arabalarını incelemek için buraya tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir