ARAÇ teknolojisi: arabanızın korkunç yakıt ekonomisini kim suçlayacak?

2013’ün başlarında Audi, bir reklamda kullanılan ‘yanıltıcı’ yakıt ekonomisi rakamları nedeniyle Reklam Standartları Ajansı (ASA) tarafından getirilen bir davayı kaybetti, bir müşteri şikayette bulunduktan sonra belirtilen 68mpg’nin yakınında bir yer alamadı.

Mahkeme, bir kez daha resmi olarak onaylanmış mpg rakamları ile mal sahipleri tarafından yaşananlar arasındaki esneme açığını ortaya koymaktadır. Bağımsız Taşımacılık Konseyi (ICCT) tarafından yapılan son bir araştırma, İngiltere ve Avrupa’da satılan arabalara baktı ve resmi mpg rakamları ile gerçek dünya sürüşü arasındaki farkın 2001’de% 8’den, ancak% 21’e ancak% 21’lik bir oranda inanılır 2011. Ve boşluk daha da genişliyor.

Günümüzde satılan her otomobil daha az kirletici ve yakıt tasarruflu olandan daha verimlidir; İngiltere’deki otomobiller için ortalama CO2 emisyonları 2001’de 177g / km’den 2012’de 133g / km’ye düşmüştür. Övgüye değer, ancak bu sorunu çözmez. Resmi rakamlarla gerçek dünya arasındaki boşluk. Ne oluyor?

Sorun arabalarla değil; gerçekten daha fazla yakıt tasarrufu elde ediyorlar ve kesinlikle daha az zararlı kirleticiyi dışarı atıyorlar. Ve seyahat ettiğimiz mesafeyle ilgisi yok; Dünyanın ekonomik sıkıntıları, araba kullanımını azaltmak için artan yakıt maliyetiyle birlikte hareket ettiğinden, uzun bir süre boyunca sahip olduğumuzdan daha az mil kullanıyoruz. Öyleyse sorun yalnızca resmi üretici test prosedürünün uygulanma şekliyle mi ilgili?

Esneme boşluğunun birkaç nedeni vardır. İşlem, testin yapay yolundan dolayı oldukça iyimser mpg rakamları belirleyerek kısmen suçlanmakta. ICCT, farkın% 40’ının özellikle Yeni Avrupa Sürüş Döngüsü (NEDC) testi ile hiçbir ilgisi olmayan daha hızlı yollarda kullandığımız yolun altında olduğunu iddia ediyor.

Dengesizliğin geri kalanının% 60’ı, test ve gerçek dünya sürüşü arasındaki farklara özellikle duyarlı oldukları için, yoldaki artan turbo dizellerin altında kalıyor gibi görünüyor.
Parmak, laboratuarda araçların mükemmel şekilde nasıl geliştirileceğini bilen otomobil şirketlerine de işaret edilebilir. Aşırı şişirilmiş lastikler, panel boşluklarını ve ızgaraları bantlamak ve özel yağları kullanmak, sonuçları en üst düzeye çıkarmak için sinsi yollar arasındadır. Düz ikiz kavrama şanzımanının yükselişi ve dişlilerdeki yardımı da değiştirir.

MPG işkence laboratuarlarında:

Bugünün testi: Yeni Avrupa Sürüş Döngüsü Önerilen test: Dünya çapında Uyumlaştırılmış Hafif Araçlar Test Prosedürleri
Kapsanan toplam mesafe Kapsamlı bir 6,8 mil Hala düşük 14,3 mil
Test yeri 20-30 derece santigrat dereceye kadar ısıtılan bir laboratuar yolunda Hala laboratuarda. Yer ısıtmalı ise net değil
Maksimum hıza ulaşıldı 75mph – Fransız otoyol hız sınırından daha düşük olan Daha gerçekçi bir 81.4mph
Testin süresi Cehennem gibi uzun bir 19.6 dakika Dayanıklılık testi 34 dakika
ARAÇ’ın kararı Gerçeklikle ilgili hiçbir şeyi kıyaslamayan bir kıyaslama testi. Mesele nedir, soruyoruz? Kesinlikle mevcut sahte üzerinde bir iyileşme var, ancak yine de gerçek hayattaki sürüş çeşitlerinin çoğalması hala yok.

İçlerinden biri CAR’a: ‘NEDC otomobillerin birbirleriyle karşılaştırılmasına izin veren tekrarlanabilir bir testtir – başka hiçbir şey, daha az değil. Bu, gerçek dünya sürüş performansının bir göstergesi değil ve asla olduğunu iddia etmedi. “NEDC döngüsü çoğu insanın çoğaltmak için mücadele edeceği hakkında oldukça zayıf bir takımdan oluşuyor, çok yumuşak. Mesele şu ki, hemen hemen herhangi bir araç bunu yapabiliyor; en zayıf aracın bile onu ve sonra bazılarını tamamlayabileceği belirtildi. Aracın otoyol hızına çıktığı yerde birazcık var, ama uzun sürmüyor.
‘Modern turbo dizeller NEDC’nin çoğunda hız kazanıyor ve bu devirlerde çok ekonomik. Turbo-dizel motorlar gülünç yakıt ekonomisi sağladı ama artık yoklar. Filoda giderek daha fazla dizel aracımız var ve bu tek başına NEDC ile “gerçek dünya” olarak adlandırılan yakıt ekonomisi arasındaki artan farkı açıklıyor. ”

Avrupa’da satılan otomobillerin% 48’i şimdi on yıldan% 20’nin üzerinde bir orana kadar dizeldir ve bu rakamları çarpıtır. Daha büyük, doğal olarak aspire edilen benzinli motor arabaları, resmi mpg’ye çok daha yakın rakamlar getiriyor. En kötü etkilenen bu otomobiller genellikle testlerde çok iyi yaptıkları gibi otoyollarda ve hızlı yollarda bir kez daha ortaya çıktıklarından, en büyük eko güvenliğine sahip olanlar olarak lanse edilenlerdir.

Ford sözcüsü Oliver Rowe şunları söyledi: ‘Bunun için iki unsur var; araba ve çevre. Diğer tüm değişkenler sürekli değiştiğinden, yalnızca otomobil aynı şekilde test edilebilir. Bu değişkenlerin tümü hava, yol yüzeyi, klimayı veya ısıtmalı camları kullanarak test edilen kombine rakamları yarıya indirebilir.

‘Birleştirilmiş rakamı elde etmek asla bir zaman verilmez, ancak bir Fiesta Econetic’in bir birleşik 85mpg’ye karşı 108mpg elde edebileceği yakıt ekonomisi yarışmalarında gördük. Ancak bu genellikle insanların nasıl kullandıklarını değil ”.

Değişiklikler yolda, ancak tam bir düzeltme değil. Laboratuardaki yakıt tüketimini kopyalamanın tam olarak kesin bir yolu olmayabilir, çünkü tutarlı kalmak için testin yapay olması gerekir.

Dünya çapında uyumlu hale getirilmiş yeni Hafif araçlar Test Prosedürü (WLTP) kısmi bir cevaptır. Testin uzunluğunu artıracak, farklı ağırlık / ağırlık oranları için üç sınıfa ayrılacak ve daha yüksek hızlara ulaşacaktır. Ancak, politik ve tüketici grubu baskısına rağmen, en erken üç ila dört yıl boyunca uygulanması pek mümkün değil. Bu arada, arabanın yakıt tüketimine dayanan bir satın alma kararı söz konusu olduğunda boşluğu göz önünde bulundurmalısınız.

Yakıt ekonomisi açığı için kimin suçlanacağına gelince, cevap herkes: ayak izini süren politikacılar, sinsi otomobil şirketleri ve dişsiz test cihazları. Ve hepimiz sürücüleri. Yakıt ekonomisini kendi elimizde iyileştirme gücümüz var. Veya ayaklar. Sadece pedallarda daha kolay gitmeliyiz, daha da kötüsü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir