Audi A2 konseptinde (2011) ilk resmi resimler

Orijinal Audi A2 zamanının ilerisindeydi – küçük ve yakıt tasarrufluydu, ancak tümüyle alüminyum konstrüksiyonu, dünya küçük bir otomobil için prim ödemeye hazır olmadan önce pahalıya mal oldu. Ama şimdi geri döndü ve 2015 yılında piyasaya sürülen yeni A2’nin önizlemesini yapmak için Audi, bu A2 konsept otomobilini önümüzdeki hafta 2011 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtıyor.

Yeni Audi A2 nedir?

CAR, yeni A2’nin 2015 yılında premium fiyatlı bir hibrid ve EV olarak üretime gireceğini biliyor. Fakat bundan önce, bu A2 konsept otomobil, bir ön tekerleklere 199lb ft tork veren 85kW elektrik motoru ile tek hızlı iletim. Sandviç zemine monte edilmiş lityum-iyon pillerle tamamlanan mevcut kimliğinde Audi, A2’nin 125 mil menzile sahip olduğunu düşünüyor ve 240v ev prizinden şarj etmek dört saat sürüyor.

A2 3804 mm uzunluğunda, 1693 mm genişliğinde ve 1494 mm yüksekliğindedir, tüm boyutlarda BMW i3’ten biraz daha küçüktür. Ve elektrikli güç kaynağı ve büyük cam tavana (bir düğmeye basarak beyazdan opaklığa geçebilen) rağmen, alüminyum yapı (ve çeşitli CFRP parçaları) ağırlıkları 1150 kg’a kadar tutar. Bebek BMW, tartıları 1250 kg’da verir.

0-62mph sürüşü 9.3 saniye sürer, üst tohum 93mph ile sınırlıdır, süspansiyon tipik küçük otomobil malzemeleridir (MacPherson ön destekleri, burulma kirişi arka), direksiyon ve fren sistemleri mekanik veya hidrolik bağlantısı olmadan tamamen elektriklidir direksiyon simidine veya pedallara. Fark edeceğin bir şey değil.

Yeni A2 konseptinin stiline ne dersiniz?

Audi’nin büyük tek şasi ızgarası burnu domine eder, ancak üçte ikisi üstündeki soğutma havasını emmezler; bunun yerine ızgara, şarj soketini ortaya çıkarmak için yukarı doğru fırlar. Üçüncü alt kısım, grafit köpük soğutma elemanlarına sahip bir hava girişidir. Orijinal A2’de olduğu gibi, motor kaputu açılmıyor, arka ucu ise i3’e kayda değer bir benzerlik gösteriyor

A2’nin yanları boyunca uzanan bir LED grubu olan ‘Audi Dynamic Light’ ile bağlanan LED farlar ve kuyruk lambaları vardır – arabanın kilidini açtığınızda mavi yanar, araba kullanırken turuncu renkte parlar (ve yanıp söner) göstergeler ile senkronize edin), ve fren yaptığınızda kırmızı darbeler.

Audi A2’nin içi iç kısım kadar zeki mi?

Orada ne var, evet – minimalist olarak adlandırmak cömert olurdu. Burada Audi Dinamik Işık da var, sürücü için küçük bir araç bölmesi ve merkezi bir bilgi-eğlence ekranı var. EV güç aktarma organı bir şanzıman tüneline duyulan ihtiyacı ortadan kaldırır, ‘araç içinden serbest geçişe’ izin vermek için merkezi kolçak indirilebilir ve ön camın altındaki gizli havalandırma kanalları sayesinde kabine ısıtma veya soğutma havası girer.

Direksiyon simidindeki her iki dokunmatik yüzeye aynı anda dokunun ve A2 yarı-özerk sürüş moduna geçer (en iyi zamanlamayı doğru bulmanız için). Otomobil devraldığında ve yolda konsantre olmayı bırakmanıza izin verirken (hiç tehlikeli gelmiyor) A2’nin bağlantı sistemleri sayesinde internette gezinebilirsiniz.

>> Aşağıdaki ‘Yorum ekle’ seçeneğini tıklayın ve yeni Audi A2 hakkındaki düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir