Audi A3 TDI Clubsport Quattro konsepti: ilk resimler

Audi R8 V12 TDI’nin büyük bir benzin havuzunda bir damla mazot olduğunu mu düşünüyorsunuz? Tekrar düşün. Bu Audi A3 TDI Clubsport Quattro konseptidir – Ingolstadt’ın bir başka dizel motoru. Bu ay daha sonra Avusturya’daki Lake Wörther Tour turnesinde çıkacak olan OTT A3, DTM’den ilham alan karoser ve dünyanın en yüksek spesifik çıkışlı dizel motoruna sahipti. Clubsport’u facelifted A3 serisi için bizi heyecanlandırmanın bir yolu olarak görürken, aynı zamanda çevreye karşı da kibar davranın.

Audi A3 TDI Clubsport Quattro’nun kaputun altında ne var?

Çok parlak dört kaplamalı bir dizel (1968cc dizel, normal siyah kaplamalarından sıyrılıyor). Yeni bir turboşarj ekleyin ve dört silindirli ünite 221bbp üretir. Bu, BMW’nin 204bhp 2.0 litre ve Mercedes’in 201bhp 2.1 litrelik ikiz turbo dizellerini kolayca en iyi şekilde kullanıyor . Clubsport’un 1750 dev / dak’daki 332lb ft’si BMW (295lb ft) ile Merc (368lb ft) arasındaki yarının ortasına yerleştirir.

Tüm bu tork, A3 Clubsport’un 6,6 saniyede 62mph’ye ulaşıp 149mph’ye çıkmasına yardımcı olmak için altı ileri manuel ‘kutu ve dört tekerlekten çekiş sistemi ile birleştirildi. Dizel A3 için fena değil diyelim.

Tüm bu performans sohbetini bağlamda saklayın. Bu gülünç bir OTT konsept otomobil, öyle değil mi? Belki de değil … Audi, motorun 221bbp’nin üretim fizibilitesi konusunda sıkı bir şekilde durmaya devam ediyor, ancak 2010’dan bu yana zaten EU5 emisyon düzenlemelerini geçtiğini iddia ediyor.

Audi A3 TDI Clubsport Quattro konsepti hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki ‘İleri’yi tıklayın.

Yağ yakıcı motor için bu kadar yeter, peki ya o hızlı vücut?

Hepsi özel bir tuner, değil mi? DTM’den esinlenilmiş bir arka spoyler, 993 dönem 911 GT2 eskortlu cıvata bağlantılı tekerlek uzantıları ve 20 inç jantlar var. LED gündüz yanan farlar var, bu ön ızgara daha da genişliyor ve raylar yukarı çıkıyor (33 mm ön, 46 mm arka). Genel olarak A3 normal A3’ten 36 mm daha alçakta oturur. Bunu bir boggo 1.6 için yanıltmayacaksınız, orası kesin.

İçinde, Audi R8 V12 TDI’lardan ilham alan bir iç mekan elde edersiniz; bu nedenle kova koltukları, çok sayıda alüminyum kaplama, düğmelerin yerine geçmek için geçiş düğmeleri ve düz dipli bir direksiyon üzerinde büyük bir kırmızı marş düğmesi olduğunu düşünün.

Bu konseptte başka hangi özel bitler var?

A3 Clubsport, 356mm karbon seramik ön frenleri tutan altı pistonlu kaliperler tarafından durduruldu. Yazık arka öğeler standart olarak uygun çelik frenler.

Ayrıca otomobilin elektroniklerini koşullara göre değiştirmenize izin veren Audi Drive Select var. Gaz kelebeği tepkisini, egzoz sesini, hidrolik direksiyondan gelen yardım seviyesini, ESP sisteminin eşiğini ve manyetik sürüş amortisörlerinin ayarlarını tek bir tuşun altında düzenleyebilirsiniz.

Ve renk şeması?

Avusturya bayrağının başını salladı, her iki taraftaki büyük beyaz ‘sekiz’ 2008 yılında olduğumuz için. Ne kadar orijinal.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir