Audi A4 Allroad Quattro: ilk resmi resimler

Tam Audi’nin girecek yeni nişler tükettiğini düşündüğünüzde, Ingolstadt gider ve bir tane daha yaratır. A6 Allroad’a küçülen bir kardeş olan ve Q5 4×4’e daha az iğrenç bir alternatif olan yeni Allroad Quattro’ya hoş geldiniz.

Audi A4 Allroad Quattro? Yani dört tekerlekten çekiş mi?

Kesinlikle. Saab’ın hem ön hem de dört tekerlekten çekişli konfigürasyonlarda olabilecek yeni 9-3X’in aksine, Audi A4 Allroad sürekli dört tekerlekten çekişe sahip. Normal sürüş koşullarında 40:60 önden arkaya tork bölünür, ancak kaygan senaryolarda% 65’e kadar öne veya% 85’i arkaya gönderilebilir. Ayrıca, yol yüzeyini tanımlayan ve ESP parametrelerini ayarlayan bir Offroad Detection (ORD) sistemi de vardır, tıpkı Waitrose’a giderken A4 Allroad’u asfalt yüzeylerden çıkarmanız durumunda.

Ve ön ve arkada paslanmaz çelik bash plakaları varken, SUV yoktur ve A6 Allroad büyük kardeşi kadar arazi dışı da değildir – yeni A4 Allroad’un A6’nın yüksekliği ayarlanabilen havalı süspansiyonu yoktur. Bunun yerine, normal çelik yaylar ve A4 Allroad’a 180 mm yerden yükseklik sağlayan bir ‘sürüş yüksekliği yükseltme’ işlevi vardır.

Peki ya yeni A4 Allroad’un vücut zırhı?

Bu büyük gri ön ızgara (dikey krom şeritli) ile birlikte, A4 Allroad büyük tamponlara, genişletilmiş hava girişlerine, ön sis farlarının etrafındaki krom halkalara, alevlendirilmiş lastik halkalara, açısal eşiklere ve – bekleyin – paslanmaz çelik iç kısımların bulunur yan eşikler. Bu Allroad versiyonunu ayırt etmek için ayrıca tavan rayları ve çift egzoz borulu daha arka kısım da bulunuyor.

Oldukça pratik olmalı; Sörf tahtaları ve bebek çantaları ile doldurmak için normal A4 Avant’ın 490 litrelik botu var, bu Allroad versiyonunda geri dönüşümlü bir yük gemisi bulunuyor.

Ve fazladan para öksürüyorsanız, bazı LED gündüz yanan farlarınız olabilir, böylece bir SUV kullanmasanız bile diğer sürücüler sizden nefret eder …

Bana dokunun motorlar hakkında söyle

Üç tane var. Benzin gücü yalnızca 208bhp ve 258lb ft’lik 2.0 litrelik turboşarjlı bir motordan geliyor, ancak dizel gücünden sonra müşteriler 2.0 litrelik dört potlu (168bhp ve 258lb ft’lik) dörtlü pot veya 236bb ve 369lb’li 3.0 litrelik V6’yı tercih edebilirler. büküm ft. Dört silindirli motorlarda standart olarak altı vitesli kılavuzlar bulunurken, ikincisi yedi vitesli çift kavramalı şanzımanla eşleştirilir.

Başka herhangi bir şey?

Evet, birkaç seçenek kutusunu işaretlemeye hazırsanız. Adaptif cruise control sistemi, şerit değiştirme ve kör nokta sistemi, iki parçalı panoramik cam tavan, elektrikli bagaj kapağı ve 14 hoparlörlü 505 watt’lık Bang ve Olufsen hoparlör sistemi mevcuttur.

Yeni A4 Allroad’un (tüm bu kit olmadan) arabaların 2009’da satışa çıkması durumunda yaklaşık 27.000 £ ‘dan başlamasını bekleyin.

>> Kötü dört-yanlı sahte? Ya da tam bir SUV’dan parlak, küçültülmüş bir uzlaşma? ‘Yorum ekle’yi tıklayın ve bize bildirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir