Audi A5 (2007): ilk resmi resimler

Audi A5: bu sefer resmi

A5 fotoğraflarının sızmasından dolayı Audi, yeni A5 orta ölçekli kupasının ilk resmi resimlerini öne çıkardı. TT spor kupası ile R8 süper vagonu arasındaki boşluğu doldurmak için tasarlanan otomobil – Audi, modern bir grand tourer diyor. CAR Online bu hafta başlarında sportif S5’in fotoğraflarını çekti; Bugün haziran ayında satışa sunulan A5’in tüm resmi detaylarını yayınlayabiliriz.

Orta büyüklükte bir Audi coupe fikri, birkaç yıldır etrafını sarstı; Zarif Nuvolari konsept otomobil ilk kez 2003 yılında gösterildi. A5 bu otomobilin üretim versiyonu. Uzunluğu 4630mm’ye kadar uzanıyor – A4 ve A6 salonları arasında kabaca yarı yarıya. Audi için yeni bir bölüm ve TT, R8 ve RS4 gibi isabetli bir rulo üreticisinden, A5’in hipe kadar dayanıp dayanmadığını görmek istiyoruz. Yeni bir ön / orta motorlu düzene sahip olan ilk Audi’dir – ön tekerlekler ileri itilir ve sözde yol tutuşunu iyileştirmek için motor arkaya doğru itilir.

A5’in içinde neye benziyor?

A5 dört koltuklu ve normal bir modeldeki ilk fotoğraflar, soyları Audi klanının geri kalanıyla açıkça paylaşılan yüksek kaliteli bir iç mekanı ortaya koyuyor. Şalt her zamanki Ingolstadt tarzında özenle düzenlenmiştir ve yapım kalitesini neredeyse bu fotoğraflardan hissedebilirsiniz. Audi, A5’in pratik bir coupe olacağını düşünüyor ve kapağı bir düğmeye dokunarak otomatik olarak yükselen kullanışlı, 455 litrelik bir bot var. Ve A5 geleneksel bir metal anahtar yerine uzak durur, bunun yerine tüm bilgileri plastik anahtarlıktaki bir çipte saklar. Bu, aracın tüm teşhis değerlerini de depolar; bu nedenle aracınızı bir servis için kontrol etmek hiç olmadığı kadar kolay olacaktır.

Sunulan olağan ve şaşırtıcı Audi motor yelpazesi var mı?

A5’in motor odası seçenekleri 170 ila 265bhp arasında değişiyor ve ön tekerlekler veya Audi’nin quattro dört tekerlekten çekiş sistemi ile güç sağlıyor. A5’teki tüm benzinli ve dizel motorlar doğrudan enjeksiyonludur: • 1.8 dört silindirli turbo, 170bhp, performans yok • 3.2 litre V6, 265bhp, 155mph, 6.1sec’de 0-62mph • 2.7 litre V6 TDI, 190bhp , 144mph, 7.6sn’de 0-62mph • 3.0-litre V6 TDI, 240bhp, 155mph, 5.9sec’te 0-62mph Aralıkların üst kısmında gösterilenler yeni S5’tir: • 4.2-litre V8, 354bhp, 155mph, 0-62mph 5.1sec

Yeni bir Audi … teknoloji ile damlayan olmalı?

Yeni A5’te gerçekten çok fazla alet fırlattılar. Mühendislik özellikleri arasında ön ve arka alüminyum süspansiyon bileşenleri, 3.2 FSI’de yeni, iki aşamalı değişken bir vana kaldırma sistemi ve Audi’nin ilk sekiz vitesli Multitronic CVT otomatik şanzımanı bulunuyor. Kabindeki Gizmos, tüm geleneksel bibloları (park kameraları, üç yollu iklim kontrolü), artı birkaç sürprizleri içeriyor: alüminyum hologramlı döşeme ya da taşlama Bang & Olufsen 500-watt stereo? Yaz aylarında satışlara başlamadan önce A5’i ilkbaharda kullanacağız. İngiltere’deki fiyatların 2.7 TDI için yaklaşık 30.000 £ ‘dan başlamasını bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir