Audi A5 ve S5 (2011): gözden geçirilmiş Coupe, Cabriolet ve Sportback

Yeni bir Audi modeli için günler bekler, sonra üçü aynı anda çıkar. Bu üçlü, revize edilmiş A5 Sportback, Coupe ve Cabriolet ve orta yaştaki nip ‘n’, revize edilmiş stil, bilgi-eğlence yükseltmeleri ve yakıt tüketimini ortalama% 11 oranında azaltan yeni motorları kullananlar arasında.

O zaman, yeni Audi A5 serisinin içindeki ve dışındaki yenilikler neler?

Mikroskoplar hazır mı? Böylece, farlar daha incedir (xenonlar ve gündüz yanan LED farları ekstra ücrete tabi olsa da), arka farlar ince ayarlanmıştır, daha keskin bir kesilmiş kaporta ve ayrıca her modelin uzunluğuna bir milimetre ekleyen revize edilmiş tamponlar vardır.

İçinde her şey ayrıntı tweaks ile ilgili, (isteğe bağlı) ısıtmalı ve havalandırmalı koltuklar şimdi kadranlar yerine düğmelerle kontrol ediliyor. Ooh, yeni bir anahtar, otomatik travesti için yeni bir düğme ve Drive Select sistemi için farklı bir düğme var. Ayrıca çeşitli yeni süslemeler ve iç kaplamalar da mevcut ve dört kapılı coupe görünümleri ancak beş koltuk pratikliği istiyorsanız, A5 Sportback artık orta arka emniyet kemeri (ve koltuk) ile ön plana çıkarılabilir.

Ve?

Diğer yükseltmeler arasında arka amortisörler için tweaks, seri boyunca yeni elektromekanik hidrolik direksiyon (yakıt tüketimini 7 g / km azaltır) ve durup almanız gerekip gerekmediğini anlamak için direksiyon hareketlerinizi izleyen Merc tarzı sürücü yorgunluğu dedektörü bulunur uzanmak.

Üst seviye MMI sistemi şimdi sekiz buton yerine dört tuşa, gelişmiş ses kontrolüne ve dijital radyo yayınına sahip ve şimdi internet bağlantısı da var.

Peki ya bu yakıt tüketiminde% 11’lik bir azalmaya neden oluyor?

Bu ortalama bir rakam ve bazı modellerde Audi CO2 emisyonlarının% 22 kadar düştüğünü iddia ediyor. Dört TDI dizel ve üç TFSI benzinli motor vardır ve bunların tümü zorlamalı endüksiyon, doğrudan yakıt enjeksiyonu ve stop / start sistemlerine sahiptir.

Giriş seviyesi 1.8 TFSI tamamen yeniden tasarlandı, bu nedenle güç 158’den 168bhp’ye yükseldi, yakıt tüketimi 39.8’den 49.6mpg’a yükseldi ve emisyonlar 164’den 134g / km’ye düştü. 2.0 TFSI hala 208bhp üretiyor, ancak 3.2 litrelik V6, Audi’nin güçlendirilmiş 3.0 V6’sının sökülmüş (268bhp) bir sürümü için açıldı.

Yalnız dört kap dizel motor – altı ekstra frenli (şu an 174bb) 2.0 TDI, ancak resmi 60.1mpg ve 122g / km (55.4mpg ve 134g / km’den) olan rakamlar. Gerisi V6 yağlayıcıları: Şimdilik 201bhp veya 241bhp seçtikten sonra düşük emisyonlu temiz bir dizel varyantı takip edecek.

Manuel, CVT multitronic ve yedi vitesli, çift kavramalı S-tronic şanzıman seçenekleri sunulsa da, bunların temin edilebilirliği önden veya dört tekerlekten çekişli bir model seçmenize bağlı.

Peki ya V8 motorlu S5 Coupe? Bu model ne kadar temiz ve verimli?

Yakıt tüketimi 20’li yaşların ortasından 34,9mpg’a yükselmiştir – ancak yalnızca doğal olarak emilen 4,2 litrelik V8’in aşırı şarj edilmiş bir V6’ya dönüşmesi nedeniyle. S5 Sportback ve S5 Cabrio’da zaten iş yapan aynı motor. Tam gelişmiş S-guise’da, 328bhp ve 324lb ft değerinde, eski rakam eski doğal emişli motorda 28bhp oldu, ancak yeni otomobilin “gerçek dünya” koşullarında daha hızlı olacağı anlamına gelen tork yayılması daha büyük.

A5 serisinin içine ve dışına uygulanan görsel tweaks’in ötesinde, S modelleri hafifçe masaj yapan bodykits’ten yararlanır ve standart Quattro drivetrain’leri en yeni taç-dişli merkezi farkını alır.

Fiyatlar, ürün yelpazesinde yalnızca birkaç yüz lira artmalıdır; İngiltere teslimatları Aralık 2011’de başlıyor.

>> Aşağıdaki ‘Yorum ekle’ seçeneğini tıklayın ve yeni Audi A5 ve S5 serisi hakkında ne düşündüğünüzü bize bildirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir