Audi A6 facelift (2008): ilk fotoğraf

Audi A6 facelift (2008): ilk fotoğraf

Bu yeni Audi A6. Geçtiğimiz 12 ay boyunca bitmeyen bir şekilde yeni metal akışına rağmen, Audi 5 serisi , E-Serisi ve XF rakiplerine biraz tükürmek ve cila vermek için zaman bulmuş ve salonu ve siteyi yeni benzinle güçlendirmiştir. ve dizel motorlar, ince iç ve dış stil ve gelişmiş güvenlik ekipmanı. Gözden geçirilmiş kadro, salonun 24.800 £ ve fiyatıyla Avant arazisine eşdeğer dört kapılı model üzerinden 1570 £ ‘luk bir komuta sahibi olduğu Ekim ayında buraya geliyor.

Öyleyse Audi A6 ile büyük hikaye nedir?

Haber başlıkları, iki yeni motorun gelmesidir – güçlendirilmiş 3,0 litre V6 benzin ve kurumsal sürücüyü hedef alan ultra meyilli 2,0 litre turbo dizel. Zorla endüksiyonlu benzinli TFSI (Audi Lexicon’daki T, şimdi bir miktar kafa karıştırıcı bir şekilde bir supercharger veya turbo üfleyici bulunan motorları işaret ediyor, ya da her ikisi de) torkta bulunuyor ve rahat bir 5000rpm’de ve 2500-4850rpm arasında 310lb ft geliştiriyor.

Bu, A6’dan 60mph’ye 5.9 saniyede ve standart 155mph sınırlı en yüksek hıza basarken, kombine çevrimde 29.7mpg’ye geri dönüyor ve 219g / km CO2 salınıyor. Daha temiz ve daha verimli motor, giden 3.2 FSI V6 ve 4.2 V8 benzinli ünitelerin yerine geçer.

Yeni Audi A6 hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki ‘İleri’yi tıklayın.   

Audi A6 facelift (2008): ilk fotoğraf

Benzinin fiyatı olduğu gibi geçeceğim. Bana dizelden bahset.

Yine de, çoğu kurumsal müşterinin cüzdanına ulaşmasını sağlayacak 2.0TDIe dizel motor. Yüksek ekonomik ortak demiryolu birimi bazı mütevazı performans rakamları geliştiriyor – 4000 rpm’de 135bbp ve 1750rpm’de 235lb ft ile 10.3 saniyelik bir sprint için 60mph’ye ve 129mph’lik en yüksek hızda pantolonunuzu ateşe vermek zor – ama 53.3mpg ve 139g / km kesinlikle nakit sıkıntısı çeken filo yöneticisinin yüzüne bir gülümseme koyacağız.

A6, talep üzerine hidrolik direksiyon pompası, kıyı boyunca enerji üretme kabiliyetine sahip bir alternatör, ısmarlama uzun bacaklı altı vitesli manuel şanzıman ve 20 mm daha düşük sürüş yüksekliği kullanıyor. Aynı motorun 170bhp’lik bir versiyonu daha sonra gelecek.

Bilmem gereken başka bir şey var mı?

Audi mühendisleri, sürüşü ve sürüşü iyileştirmek için A6’nın süspansiyonunu alevlendirdi – araçlarda revize edilmiş bir valf sistemine sahip yeni yaylar ve daha büyük çaplı ön amortisörler bulunuyor. Ayrıca, S ve RS modellerinde kullanılan arka taraflı quattro sisteminin başarısından sonra, dört tekerlekten çekişli A6 modellerinin tümü, daha gelişmiş arka tahrik özellikleri için 40/60 bölmeye sahip olacak.

Görsel olarak, yeni model revize edilmiş ön ucu ile dikkat çekecek – ızgara, farlar, tamponlar ve hava girişlerinin tümü değiştirilmiş, salonda ise entegre bir bootlid spoyleri bulunuyor. Yeni bir arka difüzör ve stop lambaları görsel yükseltmeleri tamamlıyor.

İçeride, yeni ‘yüksek çözünürlüklü’ cihazlar, ince bir MMI Çoklu Ortam Arabirimi, 40 GB sabit disk uydu alıcısı için 3D haritalama ve yeni bir kör nokta şeridi kalkış uyarısı sistemi var. Şanzımanlar – altı ileri manuel, altı ileri otomatik tiptronik ve yedi ileri çoklu multitronic CVT otomatikleri – eskisi gibi kalır. Ve 18 inç alaşımlar, spor süspansiyonu, gündüz LED farları ve 30 mm daha düşük sürüş yüksekliği ekleyen S-line spor paketinde olduğu gibi, modellerin çoğu için bir seçenektir.

Yeni Audi A6 serisi ile uyuyor veya heyecanlı mısınız? Aşağıdaki ‘Yorum ekle’ seçeneğini tıklayın ve söyleyin.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir