Audi Metroproject Quattro (2007) açıklandı

Audi’nin süpermini A1’e geri sayım burada başlıyor

Bugün 2007 Tokyo fuarında ilk defa metal olarak tanıtılan Audi Metro Project konsepti, bir ‘tasarım çalışması’ olarak faturalandırılmış olabilir, ancak Alman marki çok yakında değişecek ve kısa sürede başaracak. Audi’nin Başkan Rupert Stadler’in basın toplantısındaki resmi çizgisi şöyle: “İki yıl içinde bu arabanın birçok yönünü yeni Audi A1’de bulacağımızı hayal ediyorum.” Audi Group tasarım başkanı Wolfgang Egger daha yaklaşıyordu. CAR Online’a sportif üç kapılı dört kişilik prestij supermini konseptinin ‘yüzde 80 üretime hazır’ olduğunu söyledi. Alabileceğiniz versiyonun 2009 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda bekleniyor.

Ne kalır, ne gider?

Dış oranlar zaten üretime oldukça yakın görünüyor. Tasarım patronu Egger, detaylar açısından, A’dan C sütununa kadar uzanan coupe şeklindeki çatı hattını tanımlayan çarpıcı geniş metal şeridin, kalan tek bir tasarım elemanı olacağını söyledi, kavramdaki gibi alüminyum. Bunun yerine, 0.8 mm’lik bir alüminyum plaka kaplama kullanılacak veya alternatif olarak karbon fiberde aynı özelliği tercih edebilirsiniz. Audi’nin marka değerlerinin anahtarı olan Egger, gerçek malzemelerin boyunca kullanılacağını vurguladı – sahte hiçbir şey başka bir şey olarak maskeleyemez. Ve bu belirgin ön farlar, ‘LED alt kapak’ eyeliner ‘detayı, aynı zamanda R8 ve yepyeni A4’te öncü olan kesme aydınlatma teknolojisini de kullanacaktır.

‘Outed’ içinde, belki mobil

İç kısım da açıkça üretime yakın. Derli toplu olmayan sürücü kadranlarının ve gösterge panosu yapılandırmasının çoğu – ayrıca karesi alınmış direksiyon simidi – kalacak Aud redüktörün üstünde. A1’in 2009’da üretime başlaması için zaman hazır olacak mı? Egger, nihai kararın alınmadığını, ancak ‘iç mekanlar için daha temiz ve daha hafif bir boyut vermesi için zorluyor’ diyor. Evet lütfen.

Mini endişelenmeli mi?

Muhtemelen. Egger, A1’in “2 + 2 kompakt GT paketinde retro dokunuşları olmayan ilerici bir spor otomobil tasarımı olacağını” söylüyor. Öyleyse, Mini’ye kareler hedefleniyor gibi geliyor. Sürüş eğlencesi için Mini Eşleştirme kolay bir iş olmayacak ve A1 yalnızca BMW rakipleriyle aynı arka koltuk ve bagaj alanını sunabilir, ancak küçültülmüş Audi iyi görünüm ve kalitesi ile kartlarda satış vuruşları görünüyor. Üretim otomobillerinde görmeyeceğimiz bir şey – en azından ilk başta değil – sadece arka tekerlekleri süren hibrid sistem. Bagaj tabanının altındaki 40 beygirlik elektrik motoru, konseptin 57mpg ekonomisine ve 112g / km temizliğine katkıda bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir