Audi Prologue şov arabası 2014 LA şovunda açıklandı

Bu Audi Prologue, en değerli LA gösteri arabası, amiral gemisi A9 yol arabasının öncüsü olduğu söyleniyor. Prologue rozeti, tasarım ipuçlarının Audi’nin yeni nesil üretim arabalarının temelini oluşturacağı önerisine uyuyor.

Bu resmi görüntüler nihayet, daha önce verilmiş olan gölgeli teaser resimlerinden çok büyük iki kapılı kupanın dışını gösterir.

Audi Prologue konsepti ile neden ilgilenmeliyim?

Audi, geçtiğimiz birkaç yıl boyunca arabaları için başarılı bir çerez kesici tasarım formülü geliştirdi, ancak bazı modellerini birbirinden ayırmak için bile uğraştık ve gözlemciler bir süre sonra şirketin ne yapmayı planladığını merak ediyorlardı. Bu ilk ipucu.

Şubat 2014’te rol alan Audi’nin yeni tasarım patronu Marc Lichte tarafından denetlendi.

“Bu bir konsept otomobilden çok daha fazlası” diye açıkladı Lichte, kapakları Prologdan dün çıktı. ‘Audi tasarımı için yeni bir dönem.’ Peki Lichte’ye göre gelecek neye benziyor?

Daha düşük, daha geniş, daha hızlı:
‘Genellikle oranlar daha sportif; daha uzun dingil mesafesi, daha geniş ray, alt kabin, Lichte diyor. ‘Ayrıca profildeki cephenin çok dikey olduğunu göreceksiniz. Bunu gerçekten hızlı bir sırt ile birleştirdiğinizde, yaptığımız gibi, ileriye doğru hızla koşan bir araba hissi yaratırsınız. ‘

Yeni ızgara:
Lichte, selefi Walter de Silva’nın son yıllarda Audi’nin tasarım dilinde tanımlayıcı unsur olarak öne çıkan tek ızgarasını belirtiyor. Prolog’da, daha geniş hale getirdi ve arabanın önündeki yatay unsurları vurguladı. “Hala tek bir çerçeve ama sportif, ilerici bir görünüm için çok daha yatay.” Izgara, aracın geri kalan kısmına da bakmak için gündemi belirliyor, çizgilerden ve kırışıklıklar köşelerinden baş aşağı ve aşağı doğru ilerliyor.

Quattro kasları:
“Tasarımın arkasında net bir strateji var ve yapmak istediğimiz şeylerden biri marka değerlerimizin altını çizmekti. Bunlardan biri quattro. Bunu Quattro’ya vurgu yaparak, ön ve arka tekerleklerin üstündeki bu kaslar için bize yer veren tekerlekler arasındaki omuz çizgilerini indirerek yaptık. ”

Peki ya üretim versiyonu?

Prolog’un tasarım ipuçlarının birçoğunun 2016’dan beri gelecek nesil Audi A8’e ulaşma olasılıkları yüksektir. Gelecekteki A8 ile ilgili bildiklerimizi buradan okuyabilirsiniz .

Ayrıca Audi’nin, A7’nin A6 ile olan ilişkisi gibi, A8’in üstüne oturması için bir ‘kupon’ A9 modeli planladığına inanılıyor. Eğer öyleyse, başka yere bakmayın – bu kavram bizim ilk bakış açımız.

Audi Prologue’un iç kısmı nasıl?

Prolog’un içine girmek için, önce kapı aynalarının alt kısmına dokunarak kapıları açmanız gerekir – kapılarda tutamak yoktur.

İçeri girdikten sonra, hem sürücü hem de yolcu için neredeyse hiç düğme ve dokunmatik ekran kontrolü olmayan minimalist bir ortam bulacaksınız. Otomobil, kontağı açtığınızda, iletim tüneli üzerinde pozisyona yükselen, Samsung ile birlikte geliştirilen açılır bir dokunmatik ekran kullanılarak yapılandırılmış.

Prologue’in metal yapısının temel olarak yeni nesil A6, A7, A8’in ön izlemesi olduğu ve onaylanmayan ancak A9 6 serisi rakiplerinin neredeyse hiç inkar edilmediği gibi, iç mekan Audi’nin gelecekteki iç mimarisini tanımlıyor.

O da hızlı

Geniş motor kaputunun altında, dört motorun tümünü sekiz ileri Tiptronic otomatik şanzımandan geçiren, 600bhp’ye ve 553lb ft torka sahip 4.0 litrelik bi-turbo benzinli bir motor bulunuyor. Audi, 3.7 kg ağırlığında olmasına rağmen 3.7 saniyede 0-62mph talep ediyor.

Dört tekerleğin tamamı sürülmekle kalmıyor, hepsi de direksiyona yardımcı olabilir. Arka tekerlekler, yüksek hızda dengeyi sağlamak ve düşük hızlarda tepki vermek için otomobilin park alanlarındaki önemli miktarda manevrayı kolaylaştırmak için beş dereceye kadar döner.

Her şey, önden ve arkadan beş bağlantılı bir düzende adapte edilmiş havalı süspansiyonla desteklenir ve ön tarafta 20 inç çapında, büyük karbon fiber fren diskleri tarafından durdurulur.

Verimlilik gelince, Audi 32.8mpg ve 199g / km CO2 çıkışı iddia ediyor. Bu, frenleme sırasında enerjinin geri kazanılmasına yardımcı olmak için 48 voltluk bir şarj sistemi ile desteklenir – en yakın zamanda Audis’te üretim yapmak için neredeyse hiç değişmeyen bir sistem.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir