Audi Q5 (2008) açıklandı

Rakip BMW’den on yıl sonra Audi sonunda orta büyüklükteki SUV partisine katılıyor. Bu hafta sonu Pekin otomobil fuarında tanıtılan yeni Q5, Ingolstadt’ın memleketi X3’e verdiği cevabı ve A4’ün yağlı bitlerine dayanıyor. Bu, niyeti hakkında çok şey konuşuyor.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu, tam anlamıyla bir yol içi performansına yönelik olduğu anlamına geliyor. Bu, etrafta beş kişiyi barındıracağı – hayal edebileceğiniz bir yer – salon vagonu konforu. Aynı zamanda yoldan çıkmaması gerektiği anlamına da geliyor. Ama o zaman bunu zaten biliyordun.

Audi Q5, kesinlikle bir quattro olmalı?

Oh evet. Her model dört tekerlekten çekişlidir; Burada FWD sopası yok. Q5 en son A4 desteklerini kullandığından, bu torkun yüzde 60’ının arka tekerleklere gönderildiği anlamına geliyor. Kahretsin, bile olabilir.

Doğal olarak, çoğu alıcı popüler dizel motorlardan birini tercih edecektir. 170bhp 2.0 TDI en iyisini satacak ve 258lb ft bükülme ile 9.5sec’de 62mph’ye varabilse de hala ortalama 35.1mpg. Trafik ışığında grand prix’te 6.5sec sprint ile gösterime girmekte ısrar etmediğiniz sürece muhtemelen 3.0 TDI’ya ihtiyacınız olmayacak.

Golf GTI’nin 2.0 litrelik TFSI’sini çok az kişi seçecek, ancak derv isteksizliği olan herkes için orada. İlk çeyrekte 211bhp üretiyor ve VW hot hatch’in yakında güç yükseltmesi için içeride olabileceğini öne sürüyor.

Q5 hakkında daha fazla bilgi için ‘İleri’yi tıklayın.

It looks less gross than the Q7… Pekin’den tam bir rapor için gelecek hafta CAR Online’a geri dönün Q7’den daha az brüt görünüyor …

Doğru. Doğal olarak çok daha küçük, ancak daha sonra yedi kişiyi üç sırada oturması gerekmiyor. Q5 4630mm uzunluğunda ve diyor, sınıftaki en düşük otomobil olan Audi (“sportif” yapıyor, diyorlar. Oldukça).

Yine de oldukça şık ve sürtünme katsayısı 0.33’te 4×4 için etkileyici. Bunu dikiz aynanızdaki herhangi bir şey için yanıltmayacaksınız, ancak Audi’nin yoldan çıkan LED gündüz yanan farları belirtilmişse.

Q5 ne kadar pratiktir?

Audi, Q5’in iki tona kadar çıkabileceğini iddia ediyor ve kapsamlı bir tepe iniş sistemi ile geliyor. Sürüş koşullarına göre sönümleme, direksiyon ve gaz tepkisini ayarlayan (isteğe bağlı) Sürücü Seçimi bile sipariş edebilirsiniz.

Fakat Audi’nin Q5’te çapı 20 inç’e kadar olan jantlar sunduğunu söylüyor. Bu, pratik – şık – aile taşımacılığı kılığında ya da isteyenler tarafından satın alınacak bir otomobil. Land Rovers’a doğru arazi yolunu bırakın. Gövde giydirmesini iki tonlu Maybach tarzında bile yapabilirsiniz.

Pekin raporumuzda önümüzdeki hafta Q5 ile ilgili daha fazla bilgi vereceğiz, ancak bu fotoğraflardan Q5’in düzenli bir şekilde tasarlanmış, iyi işlenmiş orta büyüklükte bir SUV olduğu görülüyor. Gelecek Q3’ün ne kadar iyi olabileceğini merak etmenize yetecek kadar.

Pekin’den tam bir rapor için gelecek hafta CAR Online’a geri dönün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir