Audi Q5 facelift (2012) ilk resmi resimler

Audi, 2012’nin orta çeyreğinde Q5’in orta ölçekli SUV’unu yükseltiyor.

Q5 için bir facelift? Ama tamamen aynı görünüyor!

Daha sert görün. Q5 burada ve orada cilalanmış ve cilalanmıştır, bununla birlikte size herhangi bir farklılığı tespit etmek için iki kez bakmak zorunda kalmamıza izin verdik. Ve bunun nedeni, değişimin büyük kısmının svelte cildin altında olmasıdır.

Yeni 2012 2012 Audi Q5’in nasıl göründüğü işte böyle: Farlar farklı LED’lere sahip, şimdi gündüz yanan LED ışık şeritlerine sarılıyken, ön ızgarada yeni eğimli üst kenarlar ve tamponlar hava girişlerinin etrafına siyah parlak uçlar yerleştiriyor ve krom halkalı sis farları.

Hayır, ilk bakışta bunların hiçbirini tespit etmedik. Arkada aynı. Egzoz borusu ve difüzör efektinin tasarımı da yenidir.

Sağ. Yani aynı görünüyor. 2012 Q5’te gerçekte farklı olan nedir?

Bu motorlar olacak. İngiltere’de başlatılan dört güç aktarma organı sunulacak: bir çift TFSI benzinli motor ve bir dizi TDI mazotu.

Her biri daha güçlü, ancak% 17’ye kadar daha temiz. Bu bizim geliştirmemiz:

• 2.0 TFSI 4cyl, 222bhp ve 258lb ft, 37.2mpg
• 3.0 TFSI V6 güçlendirilmiş, 268bhp ve 295lb ft, 33.2mpg
• 2.0 TDI 4cyl, 175bhp ve 280lb ft, 47.1mpg
• 3.0 TDI V6, 242bhp ve 427lb ft, 44.1mpg

Bu dizel hızlı geliyor…

Bu. 3.0 TDI V6, sadece 6.5 saniyede 62mph’ye ulaşır ve 140mph’de çıkar. Söylemeye gerek yok, Audi Q5’lerin çoğunluğunu Birleşik Krallık’ta dizel spesifikasyonlarında satmayı bekliyor.

Ancak supercharged 3.0 V6 benzin daha hızlıdır, 5.9sn’de 0-62mph’den hızla fırlar ve 145mph’ye ulaşır. Bir melez de sunuluyor, ancak dizellerin satın alması ve çalıştırması daha ucuz olacağından İngiltere’ye gelmesi pek mümkün değil.

Lansman, sadece Quattro dört tekerlekten çekiş Q5 satılacak. Çoğu altı vitesli manuel şanzımanlarla gelir, ancak yedi vitesli çift debriyajlı S tronic kutusu en sert dizelde standart ve 2.0 TDI’da isteğe bağlı olarak bulunurken, benzinlerde sekiz vitesli bir otomobil seçebilirsiniz.

2012 Audi Q5’te yeni bir şey var mı?

Düz bir çizgide sürüş sırasında herhangi bir enerji tüketmeyerek karbon ve yakıt kullanımını bozan standart elektromekanik hidrolik direksiyon vardır. Stop-start, seri boyunca standarttır.

Audi, daha sportif veya daha konforlu bir sürüş için gemideki sistemlerin birçoğunu ayarlayan en son Drive Select sistemi üzerinde harika bir oyun sunar. Kabinde de yeni krom kaplama var, ancak esasen 2011 ve 2012 Q5’ler arasındaki farklı piyano siyahı tonları tonu arasındaki farkın buradaki alemdeyiz.

Küçük kontroller ince ayarlıdır ve yeni araçlar, 19mph’nin altındaki utanç verici düşük hızdaki şantları utandırmaktan kurtaracak olan bir acil durum fren sistemi içerirken Audi’nin yeni yerelleştirilmiş kablosuz ortak nokta teknolojisi, yeni bir web özellikli gadget’ların gemide kullanılmasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir