Audi Q5 Pekin'de tanıtıldı

Yeni Audi Q5 metalde nasıl biriktirir? CAR Online, Pekin Otomobil Fuarı’ndan haber veriyor – biz de yeni gelenleri araştırdık ve tasarımcılarıyla önizleme gecesinde tanıştık. Q5, spyshots ve sanatçıların turu izleyen izlenimlerinden daha canlandırıcı bir şekilde daha iyi görünüyor.

2008’in sonlarında başlayan ve Volvo XC60, Saab 9-4X ve BMW X3’e karşı çıkan Q5’in ciddi rakipleri olacak, ancak çizgileri temiz ve eğimli tavan çizgisi ve küçük coupe tarzı pencereler yerine gerçek anlamda ‘çaprazlama’ yaratıyor ‘SUV’ profili.

Audi Q5: tasarım özeti

Q5’in vücudu Q7 kardeşininkilerden daha ağır. Şükürler olsun. Dış tasarımcı İrlandalı David Caffrey, CAR’a şunları söyledi: ‘Bu arabada biraz daha oynaktık.’

Motor kaputu daha yontulmuştur ve cesur bir kıvrım B-kolonunun altından kaybolmadan ve arka tekerlek arkının üstünde yeniden ortaya çıkmadan önce ön tekerlek kemerinin üstündeki yan gövdeyi puanlar. Otomobilin tabanındaki belirgin bir ‘rocker’ çizgisi, dinamizm duygusuna katkıda bulunmak için arka tekerlek kemerine çıkıyor.

Q5’in iç mekanını okumak için ‘İleri’yi tıklayın

Audi Q5: the inside story Otomobilin ilk resmi resim hikayesi için buraya tıklayın Audi Q5: içerideki hikaye

Tırmık dışına rağmen, beş kişilik iç alan çok iyi – özellikle arka koltuklar 100 mm geriye kaydırıldıysa (Q5’te bir seçenek). İç mimar Christian Becker, tasarım ekibinin Q5’in Audi’nin büyük versiyonunun “küçültülmüş bir versiyonu” olmasını istemediğini belirtmek için acı çekiyor.
Yedi koltuklu.

Q5’in binnektörü yalnızca gösterge göstergelerinin etrafına sarılır (Q7’deki orta ekranın tüm genişliğini germek yerine) ve daha açılı havalandırma menfezi şekilleri sürücünün odağını hissetmeye devam eder.

Arkada, mükemmel bir baş ve diz odası var, arka koltukları düz bir şekilde katlıyor ve kat altında saklıyorsunuz. Ancak, yedi vitesli bir manuel şanzımanın ve Audi’nin farklı sürüş koşulları için isteğe bağlı ‘sürüş seçimi’ ötesinde çığır açan bir teknoloji olmasını beklemeyin.

Rakamlarla Q5

CO2 rakamları henüz piyasaya sürülmedi, ancak 2.0 litre dizel motor 35.1mpg’yi kaydetti ve en üste çıkan 3.0 TDI V6 6.5 saniyede 62mph’ye ulaşacak, ancak yine de 36.6mpg’yi yönetecek. Fiyatlandırma, yılda 8000 İngiltere satış hedefi ile 30.000 sterlinin altında başlamaktadır.

CAR’ın ilk resmi resim hikayesi için buraya tıklayın

Yeni Audi Q5’in tüm analizi için 30 Haziran 2008 tarihli CAR Magazine’in yeni Haziran 2008 sayısını satın alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir