Audi Q7 (2015) açıklandı: daha küçük, daha hafif ve daha çok emlak benzeri

Audi, yeni nesil ikinci nesil Q7’yi piyasaya sürdü ve tam yağlı SUV’a mütevazı bir doz getirdi.

2015 Audi Q7, her şeyden daha azına sahip: daha az görsel ağırlık, bazılarının CAR’a göre büyük emlak stilinde bir dozu, daha az ağırlık ve daha düşük emisyon.

İlk Quattro dizel plug-in hibriti gibi Audi için çok sayıda teknoloji ilkesi var – ve burada gördüğünüz şey yaklaşan Bentley SUV, sonraki VW Touareg ve – muhtemelen – Lambo geçitini çok etkileyecek. İlk önce yeni Q7’yi göreceksiniz; 2015 yazında Birleşik Krallık bayilerine girer.

Audi Q7: ikinci nesil

Ocak 2015’teki Detroit Otomobil Fuarı’ndaki yeni Q7’ye bakın; İngiltere sipariş defterleri ilkbahardan hemen sonra açılıyor, fiyatlar bugünkü 47.000 £ ‘dan biraz artacaktır.

Büyük haber, yapımında daha hafif malzemelerin benimsenmesidir; Bunların hepsi akraba, hatırla. En hafif Q7 3.0 TDI şimdi sınıftaki en hafif Audi’ye göre 1995 kg ağırlığında.

Bu hala çemberleme büyük bir araba yapabilir, ancak Q7 kerbweight 325kg kaybı alkışlamak zorunda. Sonuç? Yeni SUV’ın öncekinden% 26 daha verimli olduğu iddia ediliyor. Söylemeye gerek yok, bir mavna gibi daha az işlemelidir.

Hepsi zeki alüminyum malzeme ve bilim değil; Q7, marjinal olarak öncekinden daha küçük, 5050 mm uzunluğunda, 1970 mm genişliğinde ve 1740 mm yüksekliğinde uzanıyor. Bu, Q7 Mk1’den bir derece kısa (-37mm) ve daha dar (-15mm).

Buna rağmen Audi, 2015’in 7. çeyreğinden daha uzun ve daha geniş bir kabine sahip olduğunu iddia ediyor.

Motorlar, yeni 2015 yılında teknik özellikler Audi Q7

Audi, aşağıdaki Q7’lerin piyasaya sürüldüğünden satılacağını onayladı:

3.0 V6 TDI 218ps (2015 sonlarından itibaren)
3.0 V6 TDI 272ps, 153g / km CO2, 47.8mpg, 6.3sec’de 0-62mph

Yeni bir Q7 e-tron Quattro, Audi’nin V6 dizelini elektrikli güç aktarma organı ve dört tekerlekten çekiş ile birleştirecek. Avrupa’da dizel geri tepme olursa, gelebilecek olsalar da Birleşik Krallık’ta benzinli motorlar sunulmayacak.

Hibrit alüminyum yoğun yapı

Bu, alaşım yoğun A8 veya R8 gibi saf bir alüminyum araba değil. Q7, birçok yönden, çok malzemeli bir karışım kullanarak Audi teknolojisinin geleceğine işaret ediyor. Gövde yapısının% 41’i alüminyumdan yapılmış, sağa ve merkeze doğru kesim kolları.

Saf alüminyum komponent, 24 kg tasarruf sağlayan kapılar, ön kanatlar, motor kaputu ve yükleme kapağını içerir.

Ve eğer Q7’nin öncekinden daha az hacimli ve ABD merkezli olduğunu düşünüyorsanız, haklısınız. Marjinal olarak daha küçük olmasının yanı sıra, daha şık olduğu da iddia ediliyor. Sürükleme katsayısı 0,32’ye düşerek, Audi’nin tuğla aerodinamik okulundan ayrıldığının bir kanıtı.

Audi Q7, yedi koltuklu ve isteğe bağlı üç koltuk sırası ile kalıyor. Bununla birlikte, üçüncü sıra açılır koltuk sırasının, daha önce olduğundan daha fazla 24 mm boşluk ve daha fazla 20 mm omuz alanı olmasına rağmen, ‘Grup 3 çocuk koltukları’ olarak adlandırıldığını unutmayın. Bir anahtar hareketiyle bagaj tabanından yükselen elektrikle çalıştırılırlar.

Yedi koltuğun tamamı çalışırken 295 litre bagaj alanı var; beş kişilik olarak bot 890 litreye kadar cömertçe büyür.

Yeni Audi Q7’nin içinde

Bu Audi’nin en son boyuna aile mimarisidir, bu nedenle yeni geçit aletlerle damlıyor. TT’de öncü olan Sanal Kokpit enstrümanlarını, kadranların normal olarak oturacağı 12 inçlik yapılandırılabilir bir ekran ile bulacaksınız. Ve bunun saniyede 60 kare yenileme hızı ve 1440 x 540 piksel çözünürlükle inanılmaz hızlı tepki verdiği söyleniyor. Retina bize keskin geliyor.

Audi, sesli komutları büyük bir doğrulukla yorumladığı söylenen doğal konuşma kontrolü hakkında da büyük iddialarda bulunuyor. ‘Nerede dizel bulabilirim?’ Görünüşe göre Dizel kot hakkında bir bülten yerine, en yakın benzin istasyonuna talimatlarla karşılanacak. Teknede wi-fi, arka koltuktaki yolcular için dahili tabletler ve daha fazla yiyecek yatmakta.

Audi Ar-Ge başkanı Ulrich Hackenberg şunları söyledi: ‘Yeni Q7, ikinci nesil modüler uzunlamasına platformun, uzunlamasına monteli motorlu modeller için Audi teknoloji matrisinin ilk çıkışını da işaret ediyor. Verimli geliştirme ve üretim, Audi’ye yeni teknolojiler sunma ve değişken çeşitleri için esneklik sağlar. Yeni Audi Q7, yetkinliğimizin bir ifadesidir. 325 kilogram daha az ağırlığında, sınıfındaki ölçütü belirler. % 26 civarında daha verimli ve en son yardım sistemleri, bilgi-eğlence modülleri ve bağlantı özellikleri ile donatılmıştır. ‘

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir