Audi Q7 V12 TDi kavramı

V12 dizel mi?

Bunu doğru okudunuz; Audi, Le Mans ödüllü V12 dizel motoruyla donatılan ilk yol arabasını tanıttı. Q7 V12 TDI hala resmi olarak bir kavram; Audi, yarış motorunun geçen yılki Paris Otomobil Fuarı’nda yoluna devam eden versiyonunu açıkladı ve ne zaman üretileceğini doğrulamamıştı, ancak neredeyse kesinlikle hem Q7 hem de A8’de sunulacak. Motoru içeren bu Q7 konsepti, bizi yeni motor hakkında heyecanlandıracak (sahip olduğu) ve Audi’nin uzun süredir reddettiği Amerika’da daha fazla dizel satma konusundaki kararlılığını vurgulamak için tasarlandı.

Sadece açık – bu büyük bir arazi aracına takılan yarış V12 dizel motor mu?

Olası bir kombinasyon değil, ama evet. V12 dizelinin yol versiyonu, 6.0 litreden 5.5 litreye kadar olan yarışçıdan daha fazla kapasiteye sahip, ancak ikiz turboşarjları çok sert esinmediğinden Le Mans R10’un 650bhp’ına ‘sadece’ 500bhp üretiyor. Ve biz dört rakamlı çıktı iddialarını severiz; zirve torku 1000Nm veya 737lb ft’tir Audi Audi, konseptin 5.5sn’de 60mph’ye varacağını ve 155mph ile sınırlı olmasına rağmen, speedo’nun 220mph’ye ayarlandığını fark ettik; Bu muhtemelen sadece 40mph iyimser.

Dizellerin yavaş, tutumlu ve yeşil olması gerektiğini sanıyordum…

Bu, ilk iki sayımda başarısız olur ancak ikincisinde başarılı olur; Bazı ABD eyaletlerinde dizel motorların satılmasını önleyen azot oksitleri çıkarmak için egzoz gazlarını arıtan Mercedes tarafından geliştirilen Bluetec sistemi ile donatılmıştır. Audi ayrıca, gelecek yıl ABD’de satışa sunulan Bluetec ile Q7 3.0 litre TDI üretimini açıkladı.

Görünüş, motor kadar saf değil…

Pek çok zevk için biraz zor olabilir, ancak beyaz boya çeliği sansasyonel görünüyor ve yeni S6 tarzı ızgara, Q7’nin telaşlı ön yüzünü gerçekten çok etkiliyor. Büyük krom kaplamalı jantlar tamamen fildişi iç kısım olduğu gibi konsepte özel ürünlerdir, ancak ön koltuk sırtlıklarına yerleştirilmiş olan MMI kontrolörleri üretim yapabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir