Audi R18 e-tron Quattro: 2015 Le Mans'ın rakibi açıklandı

► Audi’nin 2015 yarışmacısının ilk resmi resimleri
► Tasarım cephesinde evrim devrim değil
► Geçen yıl Audi bir-iki attı. Tekrar yapabilir mi?

Bu Porsche, Toyota ve Nissan’ın Le Mans 2015’te yenmesi gereken otomobil. 2009’da Peugeot’nun kazandığı ev galibiyetinin yanı sıra Audi, binyıl başından beri La Sarthe’deki podyumun en üst basamağında amansız bir boğucu tuttu. (Tamam, 2003’te Bentley için bir galibiyet vardı, ancak EXP Speed ​​8, az miktarda Audi içeriği olmayan bir otomobildi.)

Oymacılar, zaten bu yılki kupada ‘A’ harfini oymaya başladı. Porsche ve Toyota’nın yenilenen çabaları ve Nissan’ın cesur bir projesi olan Le Mans 2015, şimdiye kadarki en zorlu mücadelelerden biri olarak şekilleniyor ve yeni Audi R18, Ingolstadt’ın kazandığı taksitlere eklemek için her zamankinden daha zorlu bir iş çıkaracak.

2015 Audi R18 e-tron: teknik hikaye

Geçen seneki yarışmacının evrimi olan bir arabaya bakıyorsun. Merkezi monokok yapısı aynı kalır, ancak otomobilin yeni bir çarpışma testine maruz bırakılması anlamına gelen bazı önemli aerodinamik değişiklikler oldu – bu da Nissan’ın daha radikal tasarımının ikinci kez atılmasını gerektirdiğini bildiren bir şeydi.

Ön tekerlek kemerlerinde sürüklenmeyi azaltan yeni hava girişlerine yol açmak için farlar tamamen farklı görünüyor. Geçen yılki gibi, farklı devrelere daha iyi uyması için sezon boyunca hafifçe iki farklı vücut konfigürasyonu ile çalışacak.

Hibrit kinetik enerji geri kazanım sisteminden daha fazla enerji var; Aslında, bu yılki gibi Audi’nin iki katı, otomobilin 2014 otomobilin iki yerine Le Mans’ta her turda dört megajoule kadar enerji kullanmasına izin veren teknik düzenlemeler uyarınca girmiştir. Bu, ön aksı çalıştıran elektrik motorundan elde edilebilecek yaklaşık 270 beygirlik güç olduğu anlamına gelir. Enerjisini, sürücü koltuğunun teorik olarak yerleştirileceği sürücünün yanına monte edilmiş bir volan enerji depolama sisteminden alır.

Bütün bunlar ve araba sadece 870kg ağırlığında. Etkileyici şeyler.

Kurallar sıkılaşıyor

Daha büyük miktarda elektrik enerjisi seçmek, bu yılki Audi’nin öncekinden daha sıkı yakıt limitlerini karşılaması gerektiği ve geçen senenin arabasına göre her turda% 2,5 daha az dizel yakıt kullanması gerektiği anlamına gelir. Bu kez, ekip sezon boyunca bir otomobilde sadece beş motor kullanabilir.

Motorun ön tarafında, 4.0 litrelik V6 dizel motorda yapılan çeşitli detay iyileştirmelerinde, gücün 549bhp’ye yükseldiği görülüyor. Ancak tork, buradaki sonucun asıl şeklidir – ve Audi’nin açıklamadığı.

Audi geçen yılki yarışta bir-iki bitirdi, ancak dokunuş vardı ve tüm otomobillerin başını belaya soktuğu yıpratma savaşına girdi. Toyota, öndeki otomobil bozulmadan önce yarışın yarısından fazlasına liderlik ederken, iki önde koşan Audis liderliği tekrar ele geçirmeden önce turbo sorunlarına çarptı ve kalan iki saatten fazla bir süre kaldı. En iyi takımlar, bu yıl sayı oyunu oynuyorlar ve en az birisinin sorunsuz çalışmasını umarak fazladan araba üretiyorlar. Ama Le Mans’ta hiçbir şey basit değil…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir