Audi R18 TDI (2011): Yeni Le Mans yarışçısı ilk fotoğrafları

Bu, 2011 Le Mans 24 Saat’te yarışacak olan Ingolstadt’ın en son LMP1 dayanıklılık yarışçısı olan Audi R18’dir. R15 selefi ile karşılaştırıldığında, yeni Audi R18 bir çatı ve 2011 yılı için zorunlu ‘köpekbalığı yüzgeci’ motor kapağı kazandı, ancak dört silindirini kaybetti – R18 bir turboşarjlı V6 ile çalışıyor.

Yeni Audi R18’deki turboşarjlı V6 hala dizel bir motor mu?

R10 ve R15 gibi, R18 bir yağ yakıcıdır. Fakat R10’un 5.5 litrelik bir V12 ve R15’in 5.5 litrelik bir V10’u varken, yeni R18’deki motor 3.7 litrelik bir V6. Bu dayanıklılık yarışçılarının gücünü ve performansını düşürerek CO2 emisyonlarını ve toplam yakıt tüketimini azaltmayı amaçlayan yeni düzenlemeler nedeniyle motor bir V6’ya indirgenmiştir. Sadece herhangi bir işitsel heyecan beklemeyin – LMP1 arabasından kulak delici bir kabuğun ardından Aston’un Le Mans girişine bakması gerekir.

Çatıda ve garip yüzgecinde ne var?

İkinci yön kararlılığı için var. Görünüşüyle ​​ilgili neyi sevdiğinizi söyleyin, ancak LMP1 araçlarının biraz biçim almazsa havaya uçmasını engellemek için orada.

Çatıya gelince, Audi’ye Peugeot’yu yenmek için daha iyi bir şans vermek için orada. Yani Aston’un 2011 yılı girişi bir üstü açmaya başladığında, R18 kapalı bir kokpit tasarımına başka bir yol kat etti. Audi’nin motor sporları başkanı Dr Wolfgang Ullrich, “Gelecekte, Le Mans’ta aerodinamik verimlilik geçmiştekinden daha önemli olacak” diyor. ‘Kapalı bir otomobilin bu açıdan belirgin avantajları var. Bilgisayar simülasyonlarımız rüzgar tünelinde ve ilk palet testleri sırasında onaylandı. ‘ Yine de ilk kapalı kokpit Audi dayanıklılık yarışçısı değil: 1999’da şirketin Le Mans 24hrs’e ilk girişi iki R8C Coupes içeriyordu.

Yeni R18, ilk deneme testlerini çoktan yaptı ve yarış başlangıcı 8 Mayıs’ta Spa’da altı saatlik bir yarışta olacak. Le Mans sınav günü 24 Nisan’da ve yarış 11-12 Haziran’da uygun.

İlginç bir şekilde Audi, yeni R18’in “ilerici elektrifikasyon için tasarlandığını” ve ACO’nun (Le Mans 24hrs’in organizasyon organı) hibrid girişlere izin verdiği zaman ve R18’in hazır olacağını kabul etti.

>> Aşağıdaki ‘Yorum ekle’ bağlantısını tıklayın ve yeni Audi R18 hakkındaki düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir