Audi R8 V10: ilk resmi fotoğraflar

Audi bugün, V10 destekli yeni R8 ile Lamborghini bölgesine daha da yaklaştı. R8’i V8 spor otomobil / 911 rakibi / posh-TT’den gerçek bir süper araca dönüştürmek yeterli – 518bp’lik 5,2 litrelik V10 sayesinde. Bu Gallardo’nun rakip Audi’si asla inşa edilmeyeceğini söyledi.

R8 V10 ne kadar hizli? Yeterince hızlı, çok teşekkür ederim. 3.9 saniye ve 196mph’de 0-62mph konuşuyoruz. Audi’nin spor bölümü Quattro GmbH’den ortaya çıkan en zorlu araç – aynı zamanda en pahalısı. Rakamlarla dalga geçmeden önce, R8 V10’un normal, £ 77k V8 destekli R8 modelinden 22k £ daha pahalıya mal olduğu konusunda uyarılırsınız.

Ama normal bir R8 gibi görünüyor! Pahalı yeni V10’u nasıl tespit edebilirim?

Büyüteçle! Şimdi, kayıt plakalarının her iki tarafında ön ve arka hava deliklerinde iki, dört değil, çubuklar var ve V10, yeni 10 kollu, Y tasarımlı alaşım jantlar ve arkada geniş 295/30 botlarla destekleniyor. Ve bu jantları özlüyorsanız, spoiler dudağını parlak siyah renkte ve krom kaplamalı rengi Audi grille ticari markadaki kanatlara yerleştirmeniz gerekir. Ön farlardaki 108 LED’in tümü üst seviye R8’e standart olarak uyar.

Audi tasarımcılarının aylar boyunca alüminyum egzoz boruları, milimetrik olarak daha geniş kenar kenarları ve daha fazla vurgulanan yan kanatlar üzerinde doğru bir sonuç almaları için nasıl cüret etmeleri gerekiyordu… Sorun şu ki, böyle minutiler bize israf ediyor. Biz sadece bu ve ucuz V8 arasındaki farkı görmek için mücadele ediyoruz.

R8’in V10’u turbo şarjlı mı?

Hayır! Daha önce yapılan spyshot raporlarının aksine, R8’in 5204cc kapasitesini S8 süper sedan ile paylaşan on silindirli motor, 391lb ft kick için hiçbir zorunlu endüksiyon steroidine güvenmiyor. Daha kesin yakıt ölçümü için güç ve ekonomi yararına, yüksek devir ve FSI direkt enjeksiyonunu tercih eder.

Aynı kuru karter 90deg V10, R8 GT3 yarış arabasını çalıştıracak ( ayrı hikayeye bakınız). Henüz R8 V10 modelini sürmemiş olsak da, kağıt üzerindeki istatistikleri iğne bükme devir sayısında başarılı olacağına söz veriyor: en yüksek tork yüksek 8000 dev / dak. İnanılmaz bir şekilde bir Audi için V10 8700 rpm’ye kadar dönmeye devam ediyor.

Audi, bunun özellikle hafif bir alüminyum V10 olduğunu iddia ediyor, tüm motor 258 kg’da devriliyor – V8’den sadece 31kg daha fazla. Alüminyum gövdeli Audi R8 toplam boş ağırlığı 1620 kg’dir. Bu nasıl süs? Eh, aslında aynı 5204cc motor tarafından desteklenen Lambo Gallardo 560-4 210kg daha az ağırlığında …

>> Yeni Audi R8 V10 5.2 FSI Quattro hakkında daha fazla bilgi için ‘İleri’yi tıklayın.

Yani başka bir astronomik destekli, fakat zihinsel olarak donuk donuk bir Audi füzesi mi?

Zorlukla. – and CAR Magazine’s outgoing 2007 Performance Car of the Year . R8 V8 , jour’daki en sevdiğimiz spor otomobillerimizden biri – ve CAR Magazine’in 2007 Yılı Performans Otomobilinden . Sert vuruşu V10 u takmak, R8’i 911’den fazla canlandırıcıya tam supercar katmanına dönüştürmek için olasılıktır.

V10, altı ileri manuel bir kutu ile birlikte standart olarak geliyor, ancak Audi birçok alıcının R tronic otomatik el kitabına kadar işlem yapmalarını bekliyor. Direksiyon simidindeki rocker anahtarlayıcıları tarafından kontrol edilir ve 100ms’den daha az dişli çarkları değiştirir. Show-off’lar, tüm modellerde fırlatma kontrol standardını kullanarak debriyajı şaşırtmaya çalışabilir. Yarı otomatik Avrupa kombine çevriminde ortalama 20.6mpg.

R8 V10 bir muamele ya da kamyon gibi hareket edecek mi?

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, en yeni R8, Audi’nin ticari marka Quattro sistemini arkaya eğimli çekişe sahip ve V10’un yönlendirmesi ‘ne olursa olsun’ keskinleştirildi. Daha büyük topak sapan gemilerin ortasında bile olsa, orta motorlu coupe (ve takip edilmesi gereken roadster – ayrı ayrı R8 Örümcek Kepçe bölümünü okuyun) nötr-44-56 ön-arka ağırlık dağılımına sahiptir.

Audi’nin manyetik sürüşü, farklı yol yüzeyleri ve sürüş koşullarıyla başa çıkmak için geri tepme oranını değiştirmek amacıyla damperlerin milisaniyedeki viskozitesini değiştiren V10’da standarttır. Maksimum R8’deki tek şık mühendislik değil: seramik frenler isteğe bağlıdır (dört diskin hepsinin bir 9 kg ağırlığındadır) ve beyaz gövde kasasının sadece 210 kg ağırlığında olduğu söylenir. 99 metre kaynak dikişi, 782 perçin ve 308 vida ile bir arada tutulur. Bu Noel’i almak istediğimiz bir çeşit Meccano kiti gibi görünüyor.

R8 V10, 2009’un ikinci çeyreğinde satışa sunulmuş olup, kullanım kılavuzu için 99,575 £ ve R tronic için 104,665 £ fiyat etiketi ile satılmıştır – bu sadece şimdiye kadarki en hızlı Audi’yi değil, aynı zamanda en pahalı olanıdır. Yeni Lambo LP560-4, 44 bin sterlin daha olacak…

>> Audi veya Lamborghini? Hangisini tercih ederdin? ‘Yorum ekle’yi tıklayın ve bize bildirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir