Audi R8 V12 TDI (2008): ilk resmi fotoğraflar

İkiz turbo, ikiz soğutmalı 6.0 litre V12 ile R8? Parlak ve daha da iyisi 493bhp. Belki de o kadar iyi olmayan şey 737lb ft’dir. Lastiklerin boğulacağı için değil – dört tekerlekten çekiş olmadıklarını görür – ama böyle bir rakam bu R8’in bir dizel olduğu anlamına gelir. Bu Audi’nin Detroit Motor Show yıldızı, R8 V12 TDI kavramı.

Audi’nin Le Mans kazanan R10 yarışçılarını tamamlamak için tasarlanan Ingolstadt merkezli üreticinin yeni 6.0-litre V12 yol yapımını öneriyor. Audi, V12’nin 2014 yılına kadar yürürlüğe girmemesine rağmen Euro 6 emisyon yönetmeliklerine uyduğunu iddia ediyor. Bu kısmen, Audi’nin NOx’u azaltmak için üre salgılayan AdBlue teknolojisine sahip büyük motoruna teşekkür ediyor.

En hızlı R8: bir dizel

Ancak yeşil olmasına rağmen, Audi V12 TDI R8 yavaş değil. Bu 737lb ft 1750 rpm’de geliyor ve 3000 rpm’ye kadar üretilmeye devam ediyor. Böylece bu derv R8 4.2 saniyede 62mph’e ulaşır (normal R8’den 0.4 saniye daha hızlı) ve 180mph’in üzerine çıkar. Seramik frenler R8’i yavaşlatır.

Ancak R8 V12 hızlı olsa da, ses çıkarmayacağından şüpheleniyoruz. Audi, V12 TDI’nın ‘bu kalibreli bir spor otomobilinde beklediğiniz kadar heyecan verici’ olacağını söyler – ama yarış R10’un düşük gürültüsünü duyduktan sonra, V8 R8’in sihrinin bir kısmını kaybedeceğini düşünüyoruz.

R8 hakkında daha fazla okumak için ‘İleri’yi tıklayın.

Bir R8 kabininin içine bakmak ve 4500 rpm’de başlayan kırmızı çizgiyi görmek garip, ancak Dinamik, Spor ve Yarış modlarına sahip bir Ferrari ‘mannetino’ tarzı kadran görmek ilginç. Bu, motor, şanzıman ve manyetik amortisör ayarlarıyla uğraşmanıza olanak sağlarken, Race ayrıca cihazın ışıklandırmasını beyazdan kırmızıya çevirirken, uydu navigasyon cihazı tur sürenizi ve kuvvetlerinizi ölçmek için değişir.

R8’in V12 TDi’yi bir üretim çalışması için alma şansı, düşündüğünüz kadar ince değil. Her boşluğu doldurmak için Audi’nin acelesini unutma. Bu büyük V12, Q7 ve A8’e ulaşacak ve R8’in onaylanmış 2009 TT dizelinin yanına oturmak için çok muhtemel bir bahis olduğunu duyduk. Bu arada, bu konseptin stilleri yaklaşan V10 destekli R8 ve R8 Spider’a yönelik ipuçları veriyor.

R8: yeni görünüm

Geri çekilebilir bir arka spoyler içeren kaporta muhtemelen muhtemelen gün ışığını görmeyecek ve çatıdaki NACA kanalı da V12’yi beslemeyecek. Ancak NACA kanalının her iki tarafı da kabine ışık veren ikiz cam panellerdir ve yaklaşmakta olan targa üstü Örümcek de aynı özelliklere sahip olabilir.

Yeni V10 destekli R8 için deviren şekillendirme bitkileri, ön hava girişlerini ve arka hava çıkışlarını ayıran, V8 R8’deki üçlü ve dörtlü öğelerin yerini alan ikiz stroklardır. Yan kanatlardaki genişletilmiş hava girişleri V10’da da bulunacaktır.

Diyorlar: 21. yüzyılın hassasiyetleri ile çığır açan bir spor otomobil
Biz ki: dizel yürüyüşü devam ediyor. Hiçbir şey kutsal değil mi?
ARAÇ kararı: 4/5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir