Audi r8

Aşağı

Audi ilk orta motorlu spor arabası olan R8’i açıkladı. 420bhp, 4.2 litrelik V8 destekli 911 rakibi 188mph (veya 301kph) vuracak ve 4.6sn’de 62mph seviyesine ulaşacak. Lamborghini Gallardo tabanlı supercar mayıs ayında İngiltere’ye geldiğinde tahmini 75.000 sterline mal olacak ve Audi R Tronic sıralı el kitabı 5000 sterline mal olacak. İngiltere, yılda 550 araba alacak ve depozitolar ilk 550’den önce alınmış.

Güçlü v8 güç

Kuru karter V8 alüminyum boşluk çerçeve şasisinin ortasındaki alçakta oturur, 5500rpm’de 316lb ft tork üretir ve 7600rpm’de pik gücü ile 8250rpm’ye döner. Önden arka ağırlık dağılımı, ilk kez orta monte edilmiş bir motora uyarlanmış standart Quattro dört tekerlekten çekiş sistemi ile 56/44’tür. Süspansiyon, her iki ucunda geleneksel bir hidrolik direksiyon askısı ile alüminyum çift salıncak şeklindedir. 18 inç jantlar, standart olarak 19’lu, isteğe bağlı olarak.

İç hikaye

R8, 1.25 m yüksekliğinde ve 1.9 m boyunca, ancak 4.43 m’de nispeten kısadır. Burunda 100 litrelik bir çizme var, ancak koltukların arkasında iki golf çantası barındırabilir. İç kısımda Audi’nin 7 inç renkli ekrana sahip MMI multimedya arayüz sistemi bulunuyor. Tam yarış kepçe koltukları bir seçenektir ve Audi’nin Quattro kolu tam bir kişiselleştirme programı sunacak. Audi’nin Neckarsulm tesisinde özel bir montaj tesisinde günde sadece 15 araba veya yılda 4000 civarında inşa edilecek.

Çığır açan seçenekler

R8 bir dizi yenilikçi seçenekle sunulacak. Tam LED ön aydınlatma 2007 yılının sonundan itibaren satışa sunulacak ve R8’in bunu sunan ilk üretim otomobili olması muhtemel. Motor bölmesi ayrıca, kabin dışından veya kabin içinden açıkça görülmek üzere tasarlanan V8’i aydınlatmak için motor bölmesinde LED’ler sunacaktır. Audi’nin manyetik sürüş sistemi de bir seçenek olacak, viskozitesi elektromıknatıslarla anında değiştirilebilen manyetolojik bir sıvıyla doldurulmuş damperler.

R8: Nihai Audi

Audi’nin R8’den fazla kar elde etmesi pek mümkün değildir ancak menzilinde güvenilir bir orta motorlu spor otomobiline sahip olmanın ‘halo’ etkisinden faydalanacaktır. Audi başkanı Dr. Martin Winterkorn, R8’in lansmanını “Audi tarihinde önemli bir an” olarak nitelendirdi ve rekor büyümeden sonra markanın “daha ​​ileri gitmek ve premium sektörün lideri olmak” istediğini söyledi. motorlu spor otomobil “nihai ifade” idi. Audi’nin lansman etkinliği, Le Mans’ın kimlik bilgilerini yoğunlaştırdı. Yedi kez kazanan Tom Kristensen, geçtiğimiz yıl 24 saat yarışını kazandığı R10 dizel yarış arabasını sahneye çıkardı; Audi şimdi beş kez kazandı; otomobilin adını aldığı benzinle çalışan R8 ile ilk dört zafer kazandı. Daha sonra kösele Belçika Le Mans efsanesi Jacky Ickx prodüksiyon arabasını sahneye çıkardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir