Audi RS3 Sportback (2015): Audi’nin 362bhp superhatch'i ortaya çıktı

Sıcak kapak beygir gücü silah yarışının ne kadar ciddi bir şekilde gerçekleştiğine dair bir açıklama yapılıyorsa, yeni Audi RS3 tasarıya iyi bir şekilde uyuyordu. Çünkü beş silindirli turboşarjlı benzinli motoru 362bhp’den daha az geliştirmiyor.

Bu 2,5 litreden oldukça fazla, beş kapılı hatchback için çok fazla bahsetmiyorum bile (yani Sportback etiketi).

Audi RS3 Sportback (2015): makine dairesi

Bu ekstra hava girişlerinin arkasında, giden TT RS ve RS Q3’te bulunanlarla ilgili olarak Audi’nin sürgülü silindir turbo modelinin en son evrimi var. Ve bu konuda önceki nesil RS3.

362bhp güç çıkışı başlığının dışında, 1625 rpm’den 5550 rpm’ye kadar maksimum 343 lb ft tork da çıkarmaktadır – bu nedenle sürüşü güzel ve esnek olmalıdır. Yine de çarpıcı gelmeli. Audi, ‘sıcak, boğaz sesi’ ve serbest çalışan bir güç sunumu vaat ediyor. Sürücü, aracın sürüş seçme sistemi tarafından kontrol edilen susturucunun arkasındaki egzoz sistemindeki valfler aracılığıyla ne kadar sıcak boğaz gürültüsü duymak istediklerini seçebilir.

Euro6 emisyon netinden geçmek için, yeniden tasarlanmış bir yağ pompasının yanı sıra bir start-stop sistemi ve enerji geri kazanım sistemi de kazanılmıştır. Sonuç olarak Audi, NEDC kombine çevriminde 189g / km ve 34.9mpg CO2 emisyonu talep ediyor.

Yedi vitesli S-tronic çift kavramalı şanzıman, Audi mühendislerinin sürekli kayan hareketi sayesinde her zamankinden daha hızlı vites değiştirerek standart olarak geri geliyor.

Ne kadar hızlı?

Başlatma kontrolü işlevini çevirin ve RS3 4.3 saniyede 62mph’ye varabilir. Azami hız normalde 155mph ile sınırlandırılmıştır ancak talep üzerine 174mph ile sınırlandırılabilir. Beş kapılı aile hatchback hafifçe saçma.

Elbette dört tekerlekten çekiş, arka aksa monte edilmiş yeni, daha hafif, çok plakalı bir kavrama ile, RS3’ün% 50 ila% 100’ünün arka tekerleklere aktarma kabiliyetine sahip. Evet, doğru koşullarda her şey arkaya gidebilir. Audi, ‘düşük sürtünmeli yol yüzeylerinde, sürücülerin istenirse kontrollü drift bile yapabildiğini’ söylüyor. Şimdi sabitlen.

Tipik olarak, güç girişte arkaya yönelecek ve aracı düz çekmeye yardımcı olmak için çıkışta ön aksa geçecektir. Bir de tork vektörü var. Otomobil hızlı bir köşeye yüklendiğinde frenler, öngörülen çizgisinde kalmasına yardımcı olmak için iç tekerleklere hafifçe uygulanır.

Şasi şeyler:

Muhtemelen daha RS3 en geniş olanlar geniş ön kanatlar ve takviye eşikleri gelen tahmin ettiğimiz gibi S3 ve bazı gerçekten oldukça şişman lastik botları oturur. 19 inç çaplı lastikler ön tarafta isteğe bağlı 255 / 30s ve arkada 235 / 35s olmak üzere tümüyle 235 / 35s’dir.

Vücudun sıradan Audi A3 Sportback’ten 25 mm daha alçak ve arka tarafında dört bağlantılı bir düzen ile askıya alınmış. Manyetik sürüş uyarlamalı amortisörler, öndeki karbon seramik fren diskleri gibi bir seçenektir, ayrıca pazarın premium ucundaki sıcak kapakların daha da egzotik hale geldiğinin bir kanıtı.

Önde, RS farklı süspansiyon ayarları alır ve yatakları S3’e göre döndürür ve direksiyon oranını sürücü girişi ile değiştiren kendi ilerici direksiyon ayarı. Çok korkunç bir şekilde değil, umalım ki – ‘dinamik direksiyon’ birkaç hızlı Audi ürününün geri dönmesi olmuştur.

MQB’nin büyüsü, daha fazla kit olmasına rağmen yeni RS3’ün eskisinden 55 kg daha az olduğu anlamına geliyor. İçeride, siyah ve gri renk şemaları, standart deri spor koltuklar, isteğe bağlı elmas desenli ‘S’ koltuklar veya açık saçık RS karbon kabuklu kepçe koltuklar (bu arada 7 kg tasarruf sağlayan – bu arada – hafif araba hayranları büyük olasılıkla alışverişe çıkmamış olsa da) Zaten dört tekerlekten çekiş Audi).

Fiyatlandırma hakkında bir kelime yok ama Mercedes A45 AMG’nin 38 bin sterlinlik sorusunun üzerinde bir etkisi olabileceğini hayal ediyoruz.

RS3 Sportback’in eklenmesi, Audi’nin kadrosunda şimdi yedi RS modeli olduğu anlamına geliyor. RS Q3, RS4 Avant, RS5 Coupe, RS5 Cabrio, RS6 Avant ve RS7 Sportback’e katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir