Audi RS4, A1, S5 ve R8 V10 detayları

Bir sonraki Audi RS4 supercharged olacak, R8’in V10’u doğal olarak aspire edilecek ve yakın zamanda A1 supermini’den daha küçük bir Audi görmeyeceğiz. Hepsi, son Q5 4×4 lansmanında CAR’ın oturduğu yüksek oranda yerleştirilmiş bir Audi kaynağına göre. Kaynağımızın Audi’nin gizli yeni model programı hakkında söylediği her şey için okumaya devam edin.

Öyleyse bana gelecekteki Audis’in hakkında öğrendiğin her şeyi anlat …

En küçük araba A1 ile başlayalım. Bu, 2010 yılında gerçekleşecek ve sonunda normal üç ve beş kapılı kapakların yanı sıra, üstü açılabilir ve arazi dışı olarak kullanılabilecek.

Kaynağımız Audi’nin ‘Mini-katili’ olarak adlandırıyor, ancak A1’in retro tarzı olmayacağını söylüyor. Platformunu yaklaşmakta olan Polo ile paylaşacak, bu da A1’in yeni Seat Ibiza ile aynı temelleri kullandığı anlamına geliyor. Mini’yi dinamik olarak eşleştirmek isterse Audi’nin yapacak işleri olduğunu düşündürüyor.

Yağa duyarlı bu çağda A1’den daha küçük bir şey olacak mı? Görünüşe göre öyle değil. Audi’nin süpermini kapsamından daha küçük bir şey için en az 2013 yılına kadar hiçbir planı yok.

Ama A3 aralığı büyüyecek; Audi hala A3 serisini genişletiyor ve daha sonra Cross Coupe Quattro konseptine dayanan Q3’ü göreceğiz.

Supercharged RS4’ü okumak için aşağıdaki ‘Next’ düğmesine tıklayın.

Peki ya bu zorla indüksiyonlu RS4?

Büyük haber sonraki RS4 güç verecek aynı 3.0 litrelik kompresörlü V6 alacak olan S4 . Pazarın silindir sayısındaki düşüşü kabul edip etmeyeceği sorulduğunda, kaynağımız omuzdan çekilerek, orijinal RS4’ün zorla endüksiyonlu bir V6 olduğunu ve yalnızca Audi’nin mevcut V8 RS4’ü ürettiğinde piyasaya uygun olduğunu belirtti. ‘Onlar [BMW, Mercedes, Lexus] takip etti, ama şimdi geri döneceğiz.’

Neden supercharged V6? ” Düşük devirde yüksek tork değeri istiyoruz ” dedi. Ancak, her iki kurulum da çok karmaşık olacağı ve ekstra kazanmaya değmeyeceğinden, ilave bir turbo veya iki üfleyici olmayacak.

Endişelenmeyin, çünkü kaynağımız RS4’ün gerçekten çok sportif olacağını söylüyor. Giden RS4 ve en son R8 ile pek çok kişinin önyargılarını değiştirdikten sonra, Ingolstadt’ta çıtayı yükseltmek için bir istek var.

S5 ile ilgili tüm bunlar ne?

Son zamanlarda S5 S-tronic’i kullandık , ancak Audi henüz üretmiyor. Görünüşe göre, yedi vitesli çift kavramalı şanzımana sahip sadece on S5 prototipi şanzımanı göstermek için üretildi. Bununla birlikte, S-tronic ‘kutusunun sportif olması gerekiyordu ve S5 tamamen rahatlıkla ilgili. Bu şu an için geleneksel bir otomatiği kullanacağı anlamına gelir. Ancak S4 ve RS4’te yedi vitesli ‘kutuyu bulacağız, ancak manuel vites kutuları da mevcut olacak.

S5’in üst üste binmiş V6’yı alma şansı da yok; görünüşe göre Audi, A5 satış karması içinde yüksek oranda S5 satıyor ve V8 otomobilin konfor odaklı yapısına uyuyor.

Bu sonbaharın yeni, sıcak V10’lu R8’i okumak için aşağıdaki ‘İleri’yi tıklayın.

Başka herhangi bir şey?

V10 motorlu R8, bu sonbaharda görüldüğü gibi doğal olarak aspire edilecek. RS6’dan ikiz turbo motoru kullanan R8 hakkında sorgulandığında, kaynağımız bunu reddetti. ‘Hayır, motoru S6 ve S8’den kullanacak.’

Ve bir V12 TDI R8 ? Bir şans değil. Motor görünüşe göre çok büyük ve ağır ve Audi bir dizel R8 istemese bile, görünüşe göre V8 TDI V12’nin yapabileceği her şeyi yapabilirdi.

Audi neden 2008’de bir V12 TDI Q7 üretiyor? Her yıl sadece 1500 ya da öylesine satılması bekleniyor, görünüşe göre bu sadece bir görüntü şey.

Peki ya daha küçük bir R8?

Bir olasılık. Daha önce bir R4 hakkında rapor vermiştik ve kaynağımız Audi’nin TT ve R8’i teklif etmesine rağmen, Audi’nin modelinde hala daha fazla “R” spor otomobiline yer açıldığını doğruladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir