Audi S3 (2006): ilk resmi resimler

Aşağı

İşte 261bhp Audi S3 quattro: Sıcak kapak hızlandırma için yeni kriter. En güçlü sıcak kapaklarla – 261bhp BMW 130i ve Volkswagen’in 250bhp Golf R32 – S3 Ocak 2007’de İngiltere’de bulunuyor. BMW ve VW altı silindirli motorları çalıştırırken, Audi, Golf GTi’nin dört silindirli turbo motorunun yüksek performans versiyonunu seçerek dört tekerleğe güç gönderdi. Etli bir gövde seti ve 18 inç jantlar, üç kapılı S3’ü işaretlerken, klas kokpitte kova koltukları, bir Bose stereo ve otomatik klima sistemi bulunur. Ama bütün bu kit ucuza gelmeyeceği anlamına geliyor. Audi bir liste fiyatını 27.000 £ – bir Golf GTi’den yaklaşık 7 bin € daha fazla tahmin ediyor.

Derinin altında

Başlık haberleri, Audi’nin burada A4’te gösterilen 2.0 litrelik doğrudan enjeksiyonlu benzinli motorun elden geçirilmiş olmasıdır. Daha büyük bir turboşarj 1.2 bar’lık takviye basıncı üretirken, revize edilmiş bir ara soğutucu havayı soğutur ve onu daha yoğun hale getirir, böylece silindirlerin içine daha fazla sıkışabilir. Sonuçlar patlayıcıdır. En yüksek güç 6000 dev / dak’da 265bhp’dir, 2500 dev / dak’da 258 lb ft tork verilir. Blok ve iç bileşenler, ekstra taşlama ile başa çıkmak için sertleştirildi. Şanzıman yakın oran, altı vitesli manuel şanzıman ve tipik olarak akslar arasındaki gücü 50:50 bölen bir Haldex kavrama üzerinden gerçekleşir. Modlar motorla bitmiyor. Sert süspansiyon, kısmi olarak indirilmiş bir gövde ve daha hızlı bir raf S3’ün gergin ve çevik hissetmesini sağlamalıdır. Ve daha büyük, siyah boyalı kaliperler bu çok kollu alaşımları dikizliyor. Serbest deviren S3, 5.7 saniyede durmadan 62mph’ye vararak BMW’nin 130i’den neredeyse daha hızlı ikinci saniyesinde. Azami hız 155 mil ile sınırlıdır.

Tasarım: sıcak kapak, Audi tarzı

Audi’nin tasarımcıları açıkça Hannibal Lecter’ın yüz maskesinden ilham aldı. Tek kafes ızgarası yeterince korkutucu değil gibi, ikincil bir açıklık ve yere inen çene spoyleri tarafından altı çizilidir. Sürüş lambalarının etrafındaki kanallar da süper boyuttadır ve xenon farlar standartdır. Arkada, ayrık bir kanat ve difüzörün içinden geçen ikiz borular var. Bakış beyefendi katil.

Kokpitte

İçeride benzer bir sportif makyaj var. Delinmiş alüminyum perisi pedallar, vites topuzu ve delikleri içindeyken, kadranlar İsviçre’de el yapımı görünmektedir. Büyük kova yuvaları sizi yerine kenetler. Nerede olduğunuzu unutursanız, S3 rozeti düz dipli çarkı, alet çantasını, vites kolunu ve tekme plakalarını süslüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir