Audi S6, S7 ve S8 (2011) ilk resmi resimler

İki küçük Urban konsept otomobilini dengelemek ve hala sportif ve performans esinli bir marka olduğunu kanıtlamak için Audi, Eylül ayındaki 2011 Frankfurt otomobil fuarında bir değil üç S modelini tanıtacak.

Audi S6, S7 ve S8, 512bhp değerindeki en güçlü yinelemeyle şirketin yeni 4.0 litrelik V8 ürünü tarafından destekleniyor.

Audi S6, S7 ve S8, 512bhp ile mevcut mu?

Ne yazık ki – sadece amiral gemisi S8 limuzin tam yağlı 512bhp sahiptir. Söz konusu motor Audi’nin yeni 4.0 litrelik V8’i ve yakın gelecekte Bentley Continental ürün yelpazesine girmenin yolunu bulacaktır.

İkiz turbolar ve doğrudan enjeksiyonlu yakıt teknolojisi, yeni birimin S8 klavuzunda (1700’den 5500rpm’e kadar) 479lb ft dışarı çıkmasına ve dört tekerlekten çekiş ve sekiz ileri otomatik bir araçla birleştirildiğinde, sadece 4.2’de 0-62mph gönderir saniye sonra 155mph sınırlayıcısına kolayca çarpın ve kombine AB yakıt çevriminde 27.7mpg seviyesine ulaşın.

Sekiz silindirin dördünü devre dışı bırakabilen yeni “talep üzerine silindir” teknolojisi de, yakıt tüketiminde artışa katkıda bulunur (eski V10 motorlu S8, 69bhp daha az övünmesine rağmen ortalama 21.4mpg.). Yeni bir Aktif Gürültü Önleme sistemi (ANC), izinsiz ses öğelerini iptal etmek için ‘ses sisteminin hoparlörleri üzerinden bir anti-faz sesi yayınlar’ ve ayrıca düşük frekanslı titreşimleri kesmek için ‘hedeflenen karşı’ kullanan elektronik kontrollü motor yatakları da vardır. .

Yakıt ekonomisi hakkında duymaktan bıkmış olanlar için, kendinden kilitlemeli bir merkez diferansiyel ve Audi’nin arka Sport farkı standarttır. Üstelik havalı süspansiyon Quattro GmbH tarafından da ayarlandı, 20 inç tekerlekler (265/40 lastiklerle dolu), tümüyle yuvarlakken frenleme ön tarafta 400 mm disk ve arkada 365 mm disk tarafından yapıldı.

Karbon seramik bir seçenek ve Audi, her birinin 5 kg’ın üzerinde tasarruf sağladığını iddia ediyor. Bir kasap gövdesi ve dörtlü egzoz dış makyajı tamamlarken, spor koltuklar, spor direksiyon simidi ve diğer birçok “spor” eşyası iç mekana daha çekici ve sportif bir dokunuş katar.

Ve S6 Sedan ve S7 Sportback?

A6 Avant’ı da unutmayın; Her üçü de yeni twin-turbo V8’in 414bhp versiyonunu kullanıyor. Tork, 406 lb ft (1400 ila 5300 rpm) değerinde, S6’nın 4,8 saniyede 62mph kırılmasıyla ve S6 Avant ve S7, testin onuncu yavaşlamasını tamamlar. Bir kez daha, giden 5.2 litrelik V10’a göre yakıt tüketimi büyük ölçüde artırıldı, ancak izolasyonda 29.1mpg (S6 ve S7) ve 28.8mpg (S6 Avant) sesleri çok etkileyici gelmiyor.

Durma / yeniden başlama özelliği, Audi’nin ‘talep üzerine silindir’ teknolojisi ve ANC gibi ve bu ‘daha küçük’ modellerde de Quattro drivetrain’leri yedi vitesli çift kavramalı şanzımanlarla eşleştiriyor.

Quad boruları (Audi’nin S modellerinin ticari markasıdır; RS otomobilleri ikiz oval egzozlara sahiptir) ve dışarıdan sertleşen daha agresif tamponlar vardır, içeride her zamanki gibi daha hızlı güncellemeler vardır ve 10 mm daha düşük hava süspansiyonu standartken arka Sport fark isteğe bağlı.

>> Aşağıdaki ‘Yorum ekle’ seçeneğini tıklayın ve Audi S6, S7 ve S8 hakkındaki düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir