Audi TT Ultra Quattro konsept (2013) ilk resmi resimler

Bu, Audi’nin GT3 RS veya Superleggera kalıbındaki bir TT fikri: TT Ultra Quattro konsepti. Acımasız bir diyet ve yükseltilmiş 2,0 litrelik TFSI turbo benzinli motor sayesinde, dört tekerlekten çekişli TT Ultra 4.2sn’de 62mph’ye (normal bir Audi TTS’den 1.3sn hızlı) çıkacak ve 173mph düzlükle çarpacak.

Audi TT Ultra ne kadar hafif?

Tam bir standart daha 300kg daha hafif TTS 1111kg at. Bu tasarrufun büyük bir kısmı, değiştirilmiş bir gövde yapısından geliyor: bir karbon arka ucu, iletim tüneli ve B sütunları, magnezyum zemin ve kapı menteşesi bileşenlerinde olduğu gibi, tüm barakaları atıyor.

Karbon fiber, TT Ultra’nın her yerinde. Motor kaputu, yan etekler, iç kaplama panelleri ve arka koltukların karşısındaki destekleme kolu gibi siyah dokumadan yapılmıştır. Frenler elbette karbon seramiktir ve tekerlek göbekleri bile alüminyum konuşmacılara eşleştirilmiş karbon fiber kullanır.

TT Ultra sadece bir aşırı karbon fiber yükü mü?

Hayır! Ayrıntılara da dikkat çekiliyor: Audi mühendisleri ayrıca bir titanyum egzoz sistemi de yerleştirdiler ve TTS’nin R8 GT supercar’dan sıkıştırılmış fiberglas kovalar için standart koltuklarını değiştirerek 22 kg tasarruf sağladılar. Otomobilin yayılma ağırlığı, süspansiyon yayları için fiberglas takviyeli plastik kullanılarak 6 kg azaltılırken, yeni bir lityum-iyon akü (ağır bir kurşun pil yerine) şimdi sürücü koltuğunun altında, akslar arasında kütle hareket ettirmek için oturmaktadır.

Bahse girerim TT Ultra’nın elimden alınmış bir kabini var.

Yanlış! Garip bir şekilde, Audi tüm oyuncakları standart TTS spesifikasyonlarından korudu – hala air-con, elektrikli camlar ve elektrikli park frenini alıyorsunuz. Otomobilin altı ileri açık kapılı manuel şanzımanı ve hantal kanatlı korkuların yerine sürtünmeyi azaltan arka görüş kameralarının eklenmesiyle Kudos restore edildi.

Audi, TT Ultra’nın motorunu ne kadar ağır (ahem) ayarladı?

TTRS’nin turboşarjlı beş silindirli motorunu kullanmak yerine TT Ultra, 2.0 litrelik dört tencereyi TTS’den korur. Karter, krank mili, dengeleme milleri, volan, yağ karteri, cıvatalar ve yardımcı ünitelerdeki modifikasyonlar motorun ağırlığından 25kg tıraş eder ve toplam 308bhp’ye kadar ekstra 38bhp açığa çıkarır.

Audi TT Ultra Quattro alabilir miyim?

Audi’nin TTRS Plus (TTRS Plus Plus / Plus Kare / Çarpım?) Üzerinde bir model yarattığını görmek ne kadar eğlenceli olsa da, Ultra Quattro sadece markanın Wörthersee fuar standında yer alacak bir tasarım çalışması. Wörthersee, VW Grubunun 1981’de Golf GTI meraklısı bir etkinlik olarak başlayan ve Audi, Skoda ve Seat gibi tüm ana Volkswagen Grubu üyeleri için bir etkinliğe dönüşen yıllık festivalidir. 552bhp RS6 Avant ve RS7 Sportback , S3 hot hatch , RS Q3 geçiti ve R8 amiral gemisi gibi satın alabileceğiniz sıcak Audis’lerin yanında gösterilecek .

Bununla birlikte, Audi, Ultra Quattro’nun şirketin düzenli bir seri arabadan ağırlık almama konusundaki bilgi birikimini gösterdiğini ve gelecekteki Audi modellerine uygulanan alıştırmadan öğrenilen dersleri göreceğimizi ima etti. CAR’ın 2013’te daha önce açıkladığı gibi, faydalanacak modellerden biri, gemideki karbonfiber ve alüminyum uçlar sayesinde büyük bir 300kg dökecek olan yeni nesil Q7 SUV olacak.

>> Audi, TT Ultra Quattro’yu tam ölçekli üretime sokmalı mı? Aşağıdaki makale yorumlarına fikrinizi ekleyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir