Audi'nin yeni Quattro'su Evoque tarzı bir geçit olacak

Audi konsept otomobillerinin hayranları için daha fazla hayal kırıklığı var. Ingolstadt’ın R8 V12 TDi’yi veya A2’nin bir elektrik halefi yapamayacağını önceden kabul ettikten sonra, CAR, 2012 Paris Otomobil Fuarı’nda ilk kez görülen Quattro konseptinin bir üretim versiyonunun da konserve edildiğini ortaya çıkarabilir.

Bununla birlikte, yüksek performanslı bir Quattro’dan ilham alan coupe, Range Rover Evoque tarzı bir geçit biçiminde günün ışığını hala görebiliyordu.

Audi neden Quattro Concept’in üretim versiyonunu öldürdü?

Garip görünüyor, değil mi? Audi’nin marka değerinin büyük bir kısmı, ilk dört tekerlekten çekişli ralli şampiyonunun düzenlendiği saygıyla Quattro efsanesi ve gizemi etrafında inşa edildi. Quattro’dan ilham alan bir RS5 motorlu sınırlı sayıda ürün kesinlikle akıllıca olmaz mıydı? Maalesef hayır – ‘geleneksel’ performans arabaları pazarı çok bayat, Ingolstadt’ın araştırmacıları sonuçlandırdı. Görünüşe göre çok fazla sayıda niş tarafından bozulmuştuk.

Geleneksel spor salonlarının ve süper mülklerin yerine geçitler ve SUV’lar artık ayın tadı. Audi’nin ilk dizel ‘S’ modelini (SQ5) piyasaya sürdüğünü ve yeni bir her şeyi yapan performans arabaları sektörünün doğuşunu gördüğümüzü açıkça unutmayın. RS Q3 konsept otomobilini de unutma …

Öyleyse, bir sonraki Audi Quattro çok at binen bir geçit mi olacak?

CAR’ın kaynakları Audi’nin Quattro’yu çapraz alana kadar kaydırmak için ‘Q-coupe’ olduğunu düşündüğünü duyuyor, ancak normal bir Q5 veya BMW X3 kadar yüksek olmasa da. Bunun yerine, ‘Q-coupe’ 2001’den kalma Range Rover Evoque veya Audi Steppenwolf konseptinin kalıbında biraz daha sert ve sportif olacak. Duruşun orijinal S1 Quattro ralli arabasında ipucu verdiği söyleniyor, bu yüzden bir kare bekliyor dingil açıklığı ve butch wheelarch şekiller. Audi geçen hafta 2012 Paris şovunda ‘Crosslane Concept’ olarak adlandırılan ince örtülü bir Q2 konsepti gösterdi ve CAR, Q2’nin yeni ‘Q-coupe’nin temelini oluşturacağını duydu.

Yeni bir Quattro beş silindirli turbo motoru hak ediyor ve ‘Q-coupe’ Audi’nin en yeni EA555 ünitesini yedi ileri vitesli çift debriyajlı S-tronic şanzımanla düşük sürtünmeli dört tekerlekten çekiş sistemine bağlayacak. .

Audi, arabayı bir sonraki A5’in mimarisine dayandırmayı ya da Volkswagen Group’un yeni Mk7 Golf ve Audi A3’te zaten görev alan MQB platformunu geri dönüştürmeyi tercih ediyor. MQB gubbinleri, en yeni rehberlerinde en fazla 381bhp’ye sahip olacak olan üçüncü nesil Audi TT’nin kalbine oturacak. Mevcut TT RS Plus amiral gemisi, turbo beş tenceresiyle 355bhp için iyidir.

Audi’nin “Q-coupe” modeli Audi’nin modelinde nerede oturuyordu?

Audi’nin tartışmalı orta motorlu spor arabasının öldürülmesiyle, markanın, RS rozetli TT’ler ve giriş seviyesi R8 supercar arasındaki sıcak bir Quattro geçidine girecek kadar geniş bir alanı var. Bununla birlikte, Porsche hala Haziran 2012 sayımızda CAR’ın bildirdiği gibi projeyi sürdürüyor. R5 ve Bluesport: Audi ve Volkswagen’in önerilerini bırakmasına rağmen, bir Boxster alt ‘551’ roadster 2017 yılında piyasaya sürülmek üzere ayarlandı.

>> Daha yüksek performanslı bir Quattro-rozeti olan coupe pazarlama dehası mı yoksa marka küfür mü? Aşağıdaki yorumlardaki düşüncelerinizi bize bildirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir