Detroit otomobili gösterisi 2009: NAIAS önizleme ve inceleme A-Z

Detroit otomobili gösterisi 2009: NAIAS önizleme ve inceleme A-Z

CAR’ın Detroit 2009 Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı’ndaki kapsamına hoş geldiniz. Haberler, fotoğraflar, dedikodular ve bloglarla gün boyu güncelleniyoruz.

here for CAR’s live show blog >> CAR’ın canlı gösteri blogu için buraya tıklayın

>> Her arabanın haberi için AZ bağlantılarına tıklayın

Audi R8 V10 and Sportback concept Audi R8 V10 ve Sportback konsepti
Bentley Continental GTC Speed Bentley Continental GTC Hızı
BMW Z4 BMW Z4
Buick Lacrosse Buick Lacrosse
Cadillac ConverJ Cadillac ConverJ
Cadillac SRX Cadillac SRX
Chevrolet Equinox and Spark announcement Chevrolet Equinox ve Spark duyuru
Chrysler 200C EV and Dodge Circuit EV Chrysler 200C EV ve Dodge Circuit EV
Ford Taurus and Mustang GT500 Ford Toros ve Mustang GT500
Jaguar XF-R and XK-R Jaguar XF-R ve XK-R
Kia Soulster Kia Soulster
Lexus HS250h Lexus HS250h
Lincoln C concept Lincoln C konsepti
Maserati Quattroporte GT S Maserati Quattroporte GT S
Mercedes Concept BlueZero and E-class and SLR Stirling Moss Mercedes Konsept BlueZero ve E sınıfı ve SLR Stirling Moss
Mini Convertible Mini Cabrio
Subaru Legacy concept Subaru Legacy kavramı
Toyota Prius and FT-EV concept Toyota Prius ve FT-EV konsepti
Volvo S60 concept car Volvo S60 konsept otomobil
VW Concept BlueSport VW Konsept BlueSport

Tim Pollard’s live blog is below, taking you inside the goings-on at the 2009 Detroit motor show. >> Tim Pollard’ın canlı blogu aşağıda, sizi 2009 Detroit otomobil şovunda devam ettirecek. En iyi ipucu: En alttan başlayın ve blog biçiminde yükselin! Alıntılanan tüm zamanlar Pazar 11 ve Pazartesi 12 Ocak 2009 Pazartesi günü yerel Detroit saatidir.

İkinci Gün aşağıda. Birinci Günden itibaren kapsama için aşağıya doğru kaydırın

4.10: Son
NAIAS 2009’da boğulmuş serginin gerçek bir alçakgönüllülük anlayışı var. Detroit’in gösterisi genellikle şov ve razzmatazz için bir söz. Bu yıl değil. Endüstriyel haritanın yeniden çizildiğini görüyoruz – acı verici bir şekilde, UAW çalışanlarının yüz yüze protesto gösterileri yaparken – ve çoğu dava arasında gerçek bir endişe duyuluyor. Konuştuğum Alman idarecilerin çoğu daha az tedirgin görünüyor gibi görünüyor, ancak şu anki güven krizinin bu endüstriyi 12 ay öncesine göre daha farklı bir konumda bırakacağına dair çok az şüphe var. Büyük Amerikan devleri ödünç alındı ​​ve NAIAS’ta bizi Kongreyi devlet destekleriyle devam etmeleri konusunda ikna etmeye ikna edecekleri konusunda yeterince duymadık. Çürümeyi düzeltmek için birkaç EV konseptinden (bazıları aceleyle kabul edildi, endişeleniyorsanız) çok daha fazlasını alır. Alçı ilk yardım yapıştırma zamanı bitti. Sadece büyük ameliyatlar şimdi hayatta kalmayı garanti edecek.

Saat 3.21: Yine Mavi Oval
Yeni 2010 Ford Taurus , Ford standında gurur duyuyor ve Blue Oval’in idamında kaygan görünüyor. Mesele şu ki, tüm teknolojiler (adaptif cruise, multimedya bolca, blindspot dedektörleri, AWD) muhtemelen yeni EcoBoost motorlarının karşı koyabileceğinden daha fazla ağırlık katıyor. Ford, küçültülmüş EcoBoost teknolojisini 2013 yılına kadar ABD filosunun% 90’ına taşıyor – ve Toros sporları V8 gücünü, düşük kapasiteli ekonomiye sahip doğrudan enjeksiyonlu turbo V6’dan alıyor. Toros Ford’un bulunduğu yerdeyse, Shelby GT500 Mustang, şirketin nerede olduğunun hoşgörülü olduğunu hatırlatır. Ama dürüst olmak gerekirse, Ford’un nereye gittiğine daha fazla ilgi duyuyorum ve Lincoln Concept C geleceğe bir bakış attı. Büyüleyici, küçük bir şov arabası – lüks markanın ilk kompakt modeli, Focus underpinnings kullandığını söyledi ve bana Renault Megan’ın gürültüsünü hatırlattı. Amerika w Detroit otomobili gösterisi 2009: NAIAS önizleme ve inceleme A-Z  küçülme devrimine bakacak olursak, C gibi arabalar onları modaya uygun hale getirecek. Alan Mulally, Ford’un ilk küresel küçük arabası olan Fiesta’da dün sahneye çıktı. Sahnede iyi görünüyordu, ama yolda Amerikan sokak manzarasına hakim olan tam boyutlu arabalar ve kamyonlar tarafından cüce olacak. Bir zihniyet değişikliği devam ediyor ve açık araç üreticileri faydalanmaya devam ediyor.

2.59pm: GM’ye dön
Dünkü vızıltı sunumundan sonra GM standını söküyorlar. Metaldeki Chevy Volt üretimini ilk kez gördüm ve çok seviyorum. Satışlar gelecek yıl başlıyor ve benim için bu genişleyen plug-in hibrid çığır açan bir teknolojidir. Pek çok takım elbisenin ayağa kalktığını ve ABD yolculuklarının% 80’inin 40 milden daha az olduğunu duyduğumuzu duyduk, yani Volt hiç bir zaman benzinli motor kullanmadan teorik olarak kullanılabilir. Hatırladığımdan daha küçük ve stil canlandırıcı modern. Umarım GM için çok geç değildir. Buna karşılık, diğer köşedeki Cadillac ConverJ dışarıda gerçekçi değil gibi görünüyor… Etrafını döndüren döner tabla yüksek sesle gıcırtıyor ve bu “kuponun” sinirli konseptine sıcak bakmıyorum.

14:44: Chrysler tekrar ziyaret etti
Detroit otomobili gösterisi 2009: NAIAS önizleme ve inceleme A-Z  Kalabalıklar artık yeni Chrsyler 200C EV konsept otomobilinin etrafında dolaşıyor ve daha yakından bakmak için geri dönüyorum. Amerikan Insignia’ya çok benziyor – ve yandaki Dodge Circuit için de aynı şeyi söyleyebilirsin. Bir meslekten olmayan kimse bile elektrikli araba sürüklediği bir Lotus Elise / Europa olduğunu söyleyebilir. Görünüşünü beğendim, ama en ikna edici elektrikli gösteri arabası. Sadece telefon görüşmesini hayal edebilirsin. ‘Bu Hethel mi? Burası Bob Nardelli – biz burada biraz zor durumdayız ve Dodge olarak etiketlenmiş bir elektrik Lotus’unu çalmanızı istiyorum. Biliyorsunuz, California’daki çocuklar için yaptığınız Tesla gibi… ‘Şey, benzer güç aktarma sistemine sahip Tesla 92,000 £’ ye mal oluyor – ki bu da kavramın uygunluğunu perspektif olarak ortaya koyuyor.

14:00: Yeşil Cehennem Çok Değil
Otomobil şovlarında tuhaf şeyler aramak zorundasın. Böylece ana salonu geride bırakıp Cobo Salonu’nun bağırsaklarına iniyorum. Bodrum, Michigan Development Corporation EcoXperience’e dönüştürülmüş ve çok garip bir yer. Hibrit bir test sürüşü alanının çevresine ağaçlar, çalılar ve şelaleler diktiler. Pille çalışan Fusions ve Escalades, sessizce izleyicilerin eğlence dünyasında sessizce dolaşıyor. Amerika’da melezleri çok ciddiye aldıklarını hatırlatmak isterim. Dizel burada, Avrupalı ​​otomobil üreticilerinin zincirine çok benzemiyor. Özellikle Audi ve VW, NAIAS 2009’daki derv davulunu beceriyorlardı, ancak dizel pompalarda bir dolara mal olduğunda işlerini kestiler.

14:00: Global Insight
Insight hibrid otomobilinin dünyadaki ilk çıkışını görmek için Honda standına doğru yatarım. Prius’un rüzgar tüneli honlanmış şekline inanılmaz derecede benziyor – ve ben ciddiyetle, göze benzer şekilde ciddiyim. Sarıcı cam yükleme kapağına doğru. Ekolojik sürüş tarzınızı yansıtmak için yanıp sönen Civic ve yeşil yaprakların tonları ile uygun şekilde fütüristik olan orijinal İçgörü’deki bazı yankılar da var. Yeni dünyanın en ucuz melezi olsa da, arkada sıkışık.

1.57pm: Paspas süresi
Henüz tam olarak ilgilenmediğimiz markaları yakalamak için Cobo salonunu taramak üzere. Dünkü basın toplantısı eyleminin ardından ürüne yakından bakmak için Büyük Üç tarafından sallanmaya ihtiyacınız var. VW BlueSport şovun arabam olduğuna karar veriyorum. Doğru araba, doğru zaman. MX-5’te kompakt, güzel ve basit bir tokatlamadır. Golf bileşenlerine dayanarak, ucuz olacak ve üretimin gerçekten muhtemel olduğunu biliyorum. Aslında ona para koyardım. Sadece 1200 kg ağırlığında ve 2.0 litrelik TDI motorunu biraz güçlendirdi, ancak mühendislik kaynaklarım Avrupa’da 1,4 TSI’ye hak kazanacağını söylüyor.

1.27pm: Bir Bıyık Yapma
Detroit otomobili gösterisi 2009: NAIAS önizleme ve inceleme A-Z  Kaliforniya’da işe başlama Fisker burada birinci sınıf bir duruş ve konuşacak heyecan verici haberler ile yürürlüktedir. NAIAS’ta Karma S’nin en üst düzey konseptini tanıttılar – Karma’nın zaten bildiğimiz, katlanan en üst versiyonu. . Fisker, elektrik gücünün 50 mil olduğunu iddia ediyor ve filo performansı 403bhp’a kadar çıkan iki elektrik motoruna teşekkür ediyor . Fisker’in iş modeli konusunda şüpheliyim, ancak bugün de gösterilen Karma üretim sürümü için 1000 sipariş aldıklarını söylüyorlar. Konseptin konsept cilalarından bazılarını kaldırın ve asıl şey heyecan verici bir teklif olmaya devam edecektir. Fakat yine de, hayali bir eklenti hibritin ‘sadece’ 87.900 dolara mal olması durumunda nasıl para kazanabileceklerini görmek için uğraşıyorum …

12.53pm: Ruhun kardeşi
Gizli bir mücevher: Yeni Kia Soul bir kuşaktır. Önde ve arkada bir sürü alan, temiz bir baş döndürücü tasarım ve içinde gerçek kalite. Bence bu Kia için bir hit olabilir ve bu yıl araba sürmek için sabırsızlanıyorum. Yükselen Soulster toplama kamyoneti konseptinden çok daha iyi. Fisker’ı görmek için şimdi kapalı, ortaya çıkarmak üzere. Oh, ve yorumlarınızdaki sorularınız için herkese teşekkür ederim – Bunu bir PDA’dan güncelliyorum ve belgelerime kolay erişemiyorum, bu nedenle bazı mesajlara bugün biraz sonra cevap verecek. JohnnyBimmer’e Detroit’te şort ve tişört giymediğimi belirtmek isterim!

Saat 12.45: Prius hayal kırıklıkları
Yeni Toyota Prius biraz hayal kırıklığına uğradı – stantta yalnız bir mavi lacivert araba var ve Toyota personeli tarafından eğitim aldı, bu yüzden yaklaşmamıza izin verilmedi. Basın gününde garip. Aero şekli ile takıldılar (kaygan bir 0.25 sürükleme faktörü), ancak birçok ziyaretçi için bugünün arabasına çok yakın. The new one has solar panels built into the roof to top up the charge while parked. Akıllıca teknolojiyi inkar etmemekle birlikte… Yenisinde, park halindeyken şarjı artıracak şekilde çatıda yerleşik güneş panelleri bulunuyor.

12.20pm: Çin Mahallesine Yolculuk
Geçen yıl herkes Çinli otomobil üreticilerinin NAIAS’a katılmasından bahsediyordu. Bu yıl stantlar fuayeden taşınmış ve boyda büyüyor. Brilliance Auto’nun patronu sunumunun ortasında – Çince. Çeviri katı ve resmi, ancak değişimin hızından şüphe yok. Bana 1989’un Japon devrimini hatırlatıyor, ama aklımda Çin’in daha ileri gidileceği konusunda hiç şüphem yok. Yan taraftaki BYD standında araçlara erişilebilir ve oturduğum F3 1980’lerin tam ortasında. Ancak, endişe verici bir hızla artan değişim hızına karşı kim bahis koyardı. Detroit için endişe için daha fazla neden.

11.42: Mazda standı
Mazda’da yeni bir şey yok – 3. yerin gururu ve sedan daha önce görülmüştü. Ama bu benim ilk görüşüm ve metalde gerçekten işe yarayan bir ayrıntıyı tespit ettim: önden dışa ve kapı karakter çizgisine neredeyse ama tam olarak kesişmeyen tasarım çizgisi. Aksi takdirde geleneksel bir C segmenti otomobile ilgi katan ilgi çekici bir trompe l’oeuil.

11.27: Bentley ile Kahve
Sadece Bentley mühendislik şefi Ulrich Eichorn ile bir kahve içtim. Lüks otomobil üreticisinin eko çağdaki zorluklarını aşarız. Resmi bir duyuru (hatta bir konsept) Mart Cenevre gösterisinde gerçekleşecek ve her pazarı tatmin etmenin zorluğundan söz ediyoruz: bazıları EV’leri, bazıları E85, bazıları dizel. Ancak Bentley birden fazla seçenek sunacak kadar büyük değil ve tek bir çözümün daha muhtemel olduğunu hissediyorum. Küçültülmeli mi, bükülmüş sekizler için V12’leri takas etmeli mi? “Dört turboya ihtiyacımız var ve yer yok” diye gülümsüyor Eichorn. Sanırım Bentley V12 burada kalacak … Detroit otomobili gösterisi 2009: NAIAS önizleme ve inceleme A-Z

10.47: İşitme engelli bir deneyim
Wooah! Neredeyse sessiz bir Tesla Roadster tarafından yönetiliyor. Bazı Goonlar onu Cobo şovunun zemininde sürüyor ve beni çok dar özlüyor. Bu pil mi saldırı mı?

10.19: Forlorn Aston

İtiraf zamanı. Aston’un hangi arabaları gösterdiğini kontrol etmek zorundayım (tamam, tiz). Ben şu andaki tasarımın büyük bir hayranıyım ama yarısı aynı görünmüyor. Yakın inceleme, onların bir DBS ve DB9 ve V8’in yumuşak üst yinelemeleri olduğunu ortaya koymaktadır. Fakat Aston’un kendi standı değil – ABD ithalatçısı tarafından yönetilen bir stand için küçük bir bahane. Aston NAIAS’ı kesmekte yalnız değil: Nissan, Porsche, Land Rover ve daha fazlası dışarı çıktı. Londra’nın yaptığı gibi çirkin ve boş hissetmiyor, ama tam bir ev de değil …

10:07
Blog yazarlarımızdan bazılarının orijinal hikayemizden bahsettiği gibi, Bentley Conti GTC, yeni Speed ​​versiyonunun teçhizat gri renklerinde harika görünüyor. Antrasit alaşımları ve kiraz kırmızısı ile iç mekanı gizleyin, hatırladığımdan çok daha lezzetli bir görünüme sahip. Ancak tüm dikkatleri, Bentley’nin yeşil stratejisini geliştireceği Cenevre şovuna yöneltin: dizel veya hibrit veya biyoyakıt? Mart ayında bileceğiz.

12 Ocak 2009, Pazartesi, 10.00
Web sitesinde bir kaç temizlik yaptıktan sonra, dün kaçırdığım şeyi paspaslamak için Cobo’ya geri döndüm. Bu şovda tek kişilik bir grubum, bu yüzden iki günde rapor edilecek birçok şey var …

Birinci Gün aşağıda, İkinci Gün aşağıda


5.50pm: Volvo işleri tamamlıyor
Detroit otomobili gösterisi 2009: NAIAS önizleme ve inceleme A-Z
Volvo’nun tasarım şefi Steve Mattin, bizi S60 konsept otomobiliyle tanıştırıyor. Gerçekten İsveç görünüşünü ve ben, onlar için önemli olan şey gibi. Bununla birlikte, bunun üretim için kısırlaştırılabilecek bir kavram olduğu konusunda endişeleniyorum … Görelim. Başladıktan on dört saat sonra, bugünün blogunu tamamlamanın zamanı geldi. Standlar boşalıyor ve güvenlik görevlileri, yaramaz çocuk çubuklarını yakında kullanabilecek gibi görünüyorlar. Bugün CAR Live Blog için yeterli. Yarını takip etmek için daha fazlası. Umarım beğenmişsindir. Gecede soru sormaktan çekinmeyin, yarın en iyisini cevaplamaya çalışacağım. Daha fazla endüstri kıyafeti ile yemek yemeye gidiyorum. Not defterim şişkin!

17:45: Kasvetli haberler
Notları diğer dergilerle değiştirin ve bunun sadece kesintileri olan otomobil endüstrisi olmadığını anlayın; birçok gazete ve dergi personeli de gereksiz kılıyor. Kasvetli bir ruh hali, bu Detroit’i kapsıyor, ancak ikimiz de iyileşme belirtileri hissediyoruz. Yakında herhangi bir zamanda geleceğini sanmıyorum …

5.15pm: Jag’e sıcak çalışma
Audi röportajım nedeniyle Subaru basın toplantısını kaçırdım. Ama korkma – 24 saat içinde tüm boşlukları kapatacağız. Jaguar’da kalabalıklar, yeni güçlendirilmiş XFR ve 2010 model yılı XKR’yi görmek için şişiyor . Daha önce röportaj yaptığım Jag MD, Mike O’Driscoll sahneye çıkıyor ve kendinden emin ve vokal geliyor. Kötü bir boğaz saat 17: 00’de sunumunu tehdit ettiği için görüşmemizi daha önce kesmek zorunda kaldı. Çoğu üreticinin tam aksine, Jag mesajı eğlenceli ve sportif – gürültülü bir Oasis film müziği ve havalı beyaz Jag’lerin üçlüsü ile, yeni güçlendirilmiş V8 modelleri ilk kez sahneye çıktı. Ve bir sürpriz deposunda; Bonneville tuz dairelerinde modifiye edilmiş bir XFR çalıştırdılar ve XJ220’nin önceki isimsiz kaydını silecek şekilde 225mph’lik yeni bir Jag hız rekoru kırdılar.

5.12pm: Doktorumla iletişim kurmalıyım
Bit, bu mobil blog fikrinden Tekrarlayan Gerilme Yaralanması riski konusunda endişeli. Parmaklarım neredeyse tıkandı!

5.05pm: Audi bürosundan ayrılma
Rupert Stadler’in ofisinin kütüphanesindeki sessiz huzurdan çok etkilendim. Dışarıda motor gösterileri hubbub’larından hiçbiri duyulmadı. Audi’nin başkanı Rupert Stadler ile ilk karşılaşmam ve Audi’nin geleceği hakkında çok şey anlattı. Görüşme tam bir gün daha beklemek zorunda kalacak, ancak bu yıl altı yeni model de dahil olmak üzere kanatlarda bekleyen yeni ürünler hakkında bolca yazıldığını söylemek yeterli.

Saat 4.25: Audi röportajı
Detroit otomobili gösterisi 2009: NAIAS önizleme ve inceleme A-Z
Audi’de büyük peynir olan Rupert Stadler ile röportaj yapmak üzere. Biraz zaman olabilirdim …

4.10: Lambo glitz
Uber kaygan Lambo patronu Stephan Winkelmann, küçük bir moda şovunun yanı sıra, kısa ve keskin bir konuşma yaptı. Kesinlikle zamanın en ekonomik kullanımı için ödül! Gallardo’daki yeni mat mavi boya işi – ve Lambo’nun en son kişiselleştirme programında başlatılan- çok acayip serin.

3.25: Buzzword bingo
Bu yılki NAIAS basın konferanslarında en yaygın ifade nedir? ‘Elektrik’, ‘çevre’ ve ‘galon başına mil’. Durum şu ki, Amerikalı yapımcılar 30-40mpg’yi bir mucize olarak görüyorlar. Her şey başlangıç ​​noktanıza bağlı, sanırım.

3.18: Çocuk bölgesi
Güvenlik görevlilerinin güvenlik görevlisinin düştüğü her otomobil şovunda bir gün geliyor – ve tüm okul çocukları gizlice içeri giriyor. Sanırım orada zaman geçti. Bu ya da orada bazı akıllıca tıkanıklıklar alt genç blogcular! Jag tasarım patronu Ian Callum’ın Audi Sportback konseptini (A7 gösterici kadar A5 Sportback göstergesi gibi göründüğü) kontrol ettiğini gördüm.

Detroit otomobili gösterisi 2009: NAIAS önizleme ve inceleme A-Z  2.55pm: Sonunda Audi A7
Yeni A7 konseptini yakalamak için Jag’dan Audi’ye acele edin. Tartışma, şirketin gelecek yüzüncü yıllarından biri (eğer markanın öncülerine geri dönerek sayıları biraz kandırırsanız) ve yeni Sportback konseptini görmek için pozisyonu kesmek için bir jotle beklentisi var. Oh, ve nefis 5.2 FSI V10 R8.

2.48pm: Jaguar’ın patronları
Jag MD Mike O’Driscoll ile yapılan uzun röportajdan. Marki’nin geleceğini, hızlı, güzel, teknolojiye sahip lüks otomobillerin ‘butik’ danışmanı olarak ifade ediyor. Konuşma, Jaguar’ın İngiliz Porsche’u olmasına, en azından hacim açısından. İzlenecek tam röportaj. Saat 17: 00’de XFR’nin açılışına döneceğiz.

1.04pm: Motor şov kesintileri
Bu yılki NAIAS’ta ikramlar konusunda oldukça az. Normalde, motor gösterilerinde basın günleri kahveler, dondurmalar, yemekler ve her tür garip şeyleri dağıtan stantlar sunuyor. Sadece öğlen vakti geldi ve yarım saatten beri bir bardak su bile içmedim. Sempati beklememek, sadece bir gözlem … En azından Chrysler bu kez ışıkları açtı; LA’da, standı karanlıkta yıkandı!

12.58pm: VW yolunda
Detroit otomobili gösterisi 2009: NAIAS önizleme ve inceleme A-Z
BMW’den VW’ye, kelimenin neresinde olduğu VW, LA’dan ertelenen Golf tabanlı speedster’ı gösterecektir. VW nakit için Elise stilini düşünün – ve üretim düğmesine basmaları muhtemeldir.

12.52pm: BMW Z4 en üstünü seçti
Bell ile karşılaşmam, BMW’ye geç kalmam anlamına geliyor. Satış performanslarını zorlu bir pazarda konuşuyorlar ve Spartanburg ABD tesisinin ülkenin en büyük ihracatçısı olduğunu belirtiyorlar. Z4 metalde daha iyi görünür – katlanır sert üst kısmı daha düzenli ve daha kompakt görünmesini sağlar.

12.48: Derek Bell ile bir şans karşılaşması
CAR arkadaşı Derek Bell burada ve mutlu bir şekilde 10 dakika sohbet ediyor. Herkesin ne kadar iyimser olduğuna şaşırdı ve gösterinin arabasının SLR Stirling Moss olduğunu söyledi. ‘Bu aptalca – Stirling’in orijinal arabasının ruhunu uyandırıyor. Onu seviyorum.’ Ama haydi, iyi bir arkadaş olan Moss’un görünüşe göre henüz arabayı görmedi bile! Doğruysa, modern pazarlamaya ilginç bir yansıması. Bell, geçen yılki özel Porsche 60. yıldönümümüz için CAR ile geçirdiği güne övgüde bulundu.

12.35pm: Chrysler’de basın dostu
Başkan Jim Press dikkat çekici bir şekilde samimi ve bize istediklerimizi veriyor: Büyük Üç’ün sorunlarının açık bir şekilde değerlendirilmesi. 2008’in bir anüs horibilis olduğunu söylüyor – güçlü bir ilk yarıdan sonra, Chrysler’in servetleri sersemlemiş. Ancak Press, şirketinin ne yaptığını açıkça ortaya koyuyor: 2,4 milyar dolar sabit maliyet çıkardı, kârsız filo satışlarını kaldırarak 1,2 milyon üretime son verdi ve – bu kişi izleyici eksenli işlerden bir inilti tarafından karşılandı. Bir arabanın iblislerinin o kadar açık bir şekilde şeytanlarla yüzleştiğini duymak ferahlatıcı. ‘Biz bunu öğrendim’ diyor. Böyle alçakgönüllülük, elektrikli taşıtının daha makul olduğunu iddia ediyor; Chrysler zaten ABD’nin en büyük EV yapımcıları olduğunu söylüyor ve yeni 200C EV konferansın sürpriziydi. Çok temiz görünüyor ve ona ‘Chrysler sedanı ne olmalı’ diyor. Önümüzdeki yıllarda benzer bir şey bekleyin.

12.08pm: Chrysler’den Dürüstlük
Chrysler LLC’nin başkanı Jim Press, sıkıntıları konusunda oldukça samimi. Şu anki krizle başa çıkacak ilk Büyük Üç uygulayıcısı. Daha fazlası yakında.

12.01pm: Lambo’nun hanımları
İtalyanlar her zamanki totty hilesini çıkardı. İzlenecek daha iyi fotoğraflar! Şimdi Chrysler’e önümüzdeki yıllarını duymak için. Jim Press’in sahnede durduğunu görebiliyorum. Acaba Toyota’da kalmasını isterse …

11.55: Chrysler’e Geç
Hack olarak toplam logjam, Ford konferansı sular altında kaldı. Chrysler’e geç kalacaksın. Lanet olsun.

11.27: Ford basın toplantısı
Binlerce gazeteci, her kelimeyi baş muhabir Alan Mulally’nin haberine dinliyor. Ancak geri dönüş paketinin ayrıntılarına girmiyor; Wagoner gibi o da ürünün konuşmasına izin vermeyi tercih ediyor. Bir Fiesta’ya sahneye geldi ve süperminin 2010’daki Stateside’ın lansmanı hakkında konuştu. Fakat yeni bir küresel elektrifikasyon stratejisini duyurmak üzere sahneye çıkan başkan Bill Ford tarafından desteklendi. Ford, Magna ile 2011’de yeni bir saf EV oluşturmak için bir anlaşma yaptı ve teknolojiyi daha da geliştirmek için Çin’de Chongqfeng ile bir ortaklık kurdu. Başka bir şey olmazsa, mevcut kriz Büyük Üç’ün yaptıklarının temelinde toptan değişime zorluyor. Ford’un sahnedeki ürünü de sorunu yansıtıyor: Etrafta güçlenen Mustang GT500 , daha küçük Fiesta ve yeni 2010 Toroslar ile mutsuz bir şekilde oturuyor. Mavi Oval’in Amerikan başkanı Mark Fields, Stang’in eskisinden daha iyi 2mpg yaptığını söylüyor; ancak, zeitgeist yüzünden eko mantra körü körüne tekrar eden bir takım elbise gibi görünüyor … Elektrifikasyon stratejisi büyük bir haber. Daha fazlasını öğrenecek.

11.20: Mavi: Feelin ‘Mavi
Cobo’nun balo salonundan Ford’un geleneksel olarak ilk kez konuklarına ev sahipliği yaptığı Arena’ya kısa bir atlama. Paketlendi ve sanki bir beysbol maçı izliyormuşçasına yüksek tanrılar arasında oturuyorum. Mulally’nin üzerine tuğla attığını / son dakika provalarını yaptığını / makyaj yaptığını iddia edin!

Detroit otomobili gösterisi 2009: NAIAS önizleme ve inceleme A-Z  11:10: Lexus 20. yılını melezle kutladı
Yaygın olarak beklendiği gibi, Lexus lansmanının 20. yıldönümünü – 1989’da Detroit’te ilk LS400 ile – yeni bağımsız bir melezle işaretler. HS250h , bir IS’den daha kısa, ancak geniş olduğu için küçük bir salondur. Atkinson prensibi valvetrain çalışan yeni bir 2,4 litre benzinli motor kullanıyor ve henüz rakam mevcut olmamasına rağmen, şehirdeki bir Smart Fortwo’dan daha ekonomik olacağına söz veriyorlar. Görünüşler konusunda çılgınca değilim, ama Japonların ne kadar gelişmiş olduğu da yine bir hatırlatma. Bu yıldönümü bölümü, Amerika’nın yerel endüstrisinin neden bu kadar zor durumda olduğunu açıklıyor.

10.50: Ayakları çoktan ağrıyor!
Yeni HS hibridini görmek için Lexus’a giderken Hyundai standının yumuşak halısının tadını çıkarın …

10.38: GM’in marka karışıklığı
GM standını terk ederken, çeşitli bağlı kuruluşlarını geçiyorum. Ve ne biliyor musun? Bulanık marka sınırlarını ve GMC, Buick, Saturn, Hummer, Cadillac ve Chevrolet’in öldürücü olmayan ürünlerini gördüğümde başlarının belaya girmesine şaşırmadım. Rasyonelleştirme zamanı.

10.27: Cadillac’ın sürprizi
Detroit otomobili gösterisi 2009: NAIAS önizleme ve inceleme A-Z
Maksimum Bob Lutz, Caddy ConverJ’ı ortaya çıkardı . Volt’un takılabilir hibrid sistemini kullanan ve şimdi Voltec adında bir konsept. Lityum-iyon elektrikle 40 mil veya yedek benzinli motorla 700’e kadar gidebilir. Lutz, üretime bir şekilde girme ihtimalinin bulunduğunu ima ediyor. Ve sonra gösteri bitti. GM’in durumu hakkında Wagoner’dan daha fazla duymamak hayal kırıklığına uğratıyor, ancak konuşmaları için ürünü – küçük Kıvılcım ve büyük ConverJ – istediklerini hissediyorum.

10.22: Chevy Beat devam ediyor
GM az önce Beat konseptinin Spark olarak adlandırılacağını duyurdu. 2010 Avrupa satışında, dünyanın geri kalanı – evet, ABD dahil – 2011. Burada Matiz’in yerini alıyor.

10.11am: Rick Waggoner’ın krizi
GM’in güçlü CEO’su tam akış halinde. Nasıl devam edeceğini merak ediyorum … İlk önce altı yıl önce tanıştım ve o zaman bir köşeye döndüler, değişim ve sakat sağlık maliyetleriyle boğuşmaya başladı. Endüstrinin bu devlerinin zor zamanlar geçirmesini sağlayan şey nedir? Bugün 2009’un sıfır yıl olduğunu; Konuşma, 2010’un sonlarına doğru inen Volt gibi daha yeşil olan yeni otomobillerin hızlı bir şekilde yeniden yapılandırılmasıdır. GM standının Ford elektrik mavisi ile arkadan aydınlatılması garip …

09.53: GM’deki kalabalıklar
Cobo’da neden bu kadar sessiz olduğunu merak etmiştim: herkes – ve herkes demek – GM’in duruşuna göre pozisyon almak için atlıyor. Kaiser Şeflerinin ‘Bir İsyanı Tahmin Ediyor’ adlı oyunun ne kadar uygun olduğunu. GM’ler, ‘Burada kalacağım’ diyen ve ‘Biz GM’yiz’ diye bağırarak pankartlar sallayarak 500 işçi ile garip bir tanıtım hareketi düzenledi. Çok sıkıntı yaşanır.

09.42: Genel’e yönelmek
Saat 10.00’da ilk basın toplantısı için GM’e geçiş. Dünyadaki başkomutan Rick Waggoner dünyanın korkularını hafifletmek için ne diyecek?

09.31: Mercedes standı
Detroit otomobili gösterisi 2009: NAIAS önizleme ve inceleme A-Z
Merc geçen gece yeni E-sınıfı , Blue Zero konseptini ve henüz en bariz McMerc’i , Stirling Moss’u gördüğümüzde büyük bir shindig yaptı. Bugün hiçbir basın toplantısı yapmıyorlar ve standlarından geçiyorum (ki bu yeni E’den yoksun … Buradaki mantık nerede ?!). Mavi Sıfır büyüleyici bir konsepttir ve duydum ki yeni nesil B sınıfı koşu teçhizatı. Dr Zetsche, düşük hacimli elektrikli Mercs’in 2010 yılında üretime girdiğini söyledi – ve 11 saniyeden daha az bir sürede 0-62mph ve elektrik gücünde 120 millik bir aralık bekleyebiliriz. Sanırım bugün Cobo arenada benzer mesajlar duyacağız …

09.10: Cobo Hall’a varış
Buradaydı. Downtown Detroit her zamanki gibi yıkık. Zengin iş oteli ile birçok Michigand’lıların yaşadığı düpedüz yoksulluk arasındaki kontrast yüzünden hala şok oldum. Aşırı bir şehir olan Detroit – ve çürüyen sosyal dokusu, yerli otomobil endüstrisinin çalkantılı koşulları için uygun bir metafor. İçinde ruh halinin nasıl olduğunu bulalım. Başka bir sürpriz. İki dakika içinde sokaktan Cobo Hall’a yürüyorum. Akreditasyonum zaten var ve son güvenlik testi bir anda yapıldı. Tansiyonum birkaç derece düşüyor. Takozlar!

08:30: Gitme zamanı!
Otel odamı terk ederken biraz gergin hissediyorum. Detroit çok medeni bir meseledir. Bir Avrupa şovu şimdiye kadar tam hızıyla devam ederdi – ancak NAIAS, saat 10.00’a kadar EST’ye başlamadı. Her ne kadar benim vücut saatim dükkanın her tarafında açık olsa da …

8.10: Görüşme araştırması
Bugün Audi patronu Rupert Stadler ve Jaguar MD Başkanı Mike O’Driscoll ile birebir görüşmeler yapıyorum. Notlarımı okudum ve bazı çevrimiçi kuponları inceliyorum. Görüşmeler hâlâ birkaç saat uzakta – bana aşağıdaki yorumlarda sormam gereken soruları soruyorum ve ben de size cevap vermeye çalışacağım.

07:30: Kahvaltı
Garson, püresi sorduğumda anlamıyor. Amerikalım çok zayıf. Yulaf ezmesi usulüne uygun geldi. Çok dolu hissediyorum.

7.03: Güncelleme web sitesi
Geceleri manşetleri kontrol et. Audi Sportback konseptinde ambargo bozuldu (bugünlerde değil?) Ve yoğun bir gün geçireceğimizi görebiliyorum. Motor gösterileri, bir haber kesmek için en üst düzey adrenalindir – ama aynı zamanda uzun süredir zor bir slog. Kahvaltıya devam etmemi sağlama zamanı: Cobo Hall’da yemek için zaman kalmayacak.

11 Ocak 2009, Saat 5.57: Pazar: Uyan
Dürüst olmak gerekirse, hala biraz jetlagged. Dışarıda birkaç santim kar var ve yatağım daha çekici görünüyor. Ama dizüstü bilgisayarı karıştırmanın zamanı geldi. Uzun bir gün olacak.   

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir