Frankfurt Otomobil Fuarında Audi A5 DTM (2012)

Bu yeni Audi A5 DTM’dir. Kısaca, Audi, kuralların 4.0 litrelik V8’ler ve arkadan çekişli şasi talep ettiği Alman touring otomobil serisi olan 2012’nin Deutsche Tourenwagen Masters’a girmesidir.

Yani Audi A5 DTM yarışçısı ortalama A5 değil mi?

Öyle değil ve aynı zamanda son birkaç yıldır dizide yarışan A4 DTM’den de çıkarıldı. 2012’de, A4’ten A5’e geçişi zorlayan yeni kurallar yürürlüğe girmiştir. Kurallar, maliyetleri% 40’a kadar azaltmayı ( BMW’nin iki on yıllık bir yokluğun ardından diziye katılacağını gösteren bir hareket) azaltmayı ve DTM yarışçılarının güvenliğini artırmayı hedefliyor. Entegre 120 litrelik yakıt deposuna sahip yeni bir karbon fiber monokok standarttır ve hepsi de yeni güvenlik yönetmeliklerine uymak için var olan çelik rulo kafeslidir.

Ancak karbon şasi, maliyetleri düşürmek ve yarışmayı mümkün olduğunca rekabetçi kılmak amacıyla 50’den fazla parçada olduğu gibi Mercedes ve Audi ile de paylaşılıyor. Audi’nin motor sporları başkanı Dr. Wolfgang Ullrich, “Bu paylaşılan bileşenler sayesinde, DTM araçlarının güvenliği ve çekiciliğinden ödün vermeden yüzde 40’a varan maliyet azaltma hedefine ulaşmak mümkün oldu” dedi.

Tüm DTM araçlarındaki dingil mesafesi de aynıdır, diğer ortak parçalar arasında motor alt çerçevesi ve altı vitesli vites değiştirme şanzımanı (24.000 km dayanacak şekilde tasarlanmış) bulunur, yalnızca belirli malzemelere izin verilir ve bazı bileşenlerin minimum ağırlığı vardır gereksinimleri de.

Başka?

Süt karoseri takımı A5 Coupe’nin ebatlarını 4626 mm uzunluğunda ve 1854 mm genişliğinde 5.01m uzunluğunda ve 1.95m genişliğinde, 1.15m yüksekliğinde yol vagonundan 200 mm daha aşağıya itiyor. A5 DTM bu yılki A4’ten daha geniştir ve daha geniş ve daha geniş Hankook lastiklerini kullanmak için daha geniştir; Karmaşık aero flics ve eklentileri yasaklanmıştır ve sadece bir büyük, tek parça arka kanat var.

R17 projesi (A5 DTM dahili olarak bilindiği için; Le Mans kazanan LMP1 yarışçısı R18’dir ) Mayıs 2010’dan beri çalışmalarda bulunuyor. Revize edilmiş A5 Coupe’u kullanma kararı 2010 yılının Haziran ayında yapıldı, rüzgar tüneli denemeleri yapıldı. Şubat 2011’den bu yana çalışan ilk prototipin piyasaya sürülmesi 29 Temmuz 2010’da gerçekleşti ve homologasyon tarihi 1 Mart 2012’dir.

Audi ayrıca revize edilmiş RS5 kupasını A5 DTM ile birlikte tanıttı. RS5, dört tekerleği yedi vitesli çift kavramalı S-tronic şanzıman üzerinden süren 444bhp 4.2 litre V8 ile mekanik olarak aynı kalır, ancak A5’in geri kalanıyla aynı hizada getirilmesi için görsel olarak güncellenmiştir aralık.

>> ‘Yorum ekle’ bağlantısını tıklayın ve yeni Audi A5 DTM hakkındaki düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir