Frankfurt Otomobil Fuarı'nda Audi Sport Quattro konsepti (2013)

Audi Sport Quattro Concept, Frankfurt’ta 1980’lerin toplanma efsanesine manevi bir halefi olarak gösterilecek. Bu sefer, yola çıkan sürüm 690bhp aktarma organları sayesinde 3,7 saniye süren bir vuruşta 0-62mph toplayabiliyor.

>> CAR’ın 2013 Frankfurt Otomobil Fuarı’nın AZ rehberi için burayı tıklayın.

Daha önce bir Audi Quattro Kavramı görmedim mi?

Evet – ama bu 2010 Quattro konseptinde farklı bir yaklaşımdır ve showroom’lara dönüştürebilir. Rekabetten kaçınmak için dört tekerlekten çekiş sistemini etkin bir şekilde kullanarak dünyayı sarstı yapan sahneyi sarstıran UR Quattro’nun son versiyonundan bu yana geçen otuz yıl, 1984 Sport S1, kar eritmenin nihai haliydi, yangın nefes kupası. Audi o zamandan beri Quattro’nun parlaklığından işlem görüyor. Kutu üstündeki korumaları ve açılı ’80’lerin kitsch stil ipuçlarını 21. yüzyıla taşıyan bu araba, dört halkalı ralli arabalarının ne kadar baskın olduğunu bize hatırlatmak için burada.

Kaputun altında ne var?

Oranları UR Quattros’a benziyor olsa da – özellikle daha kısa kuyruk ve arka sütun, kaput altı hikayesi çok daha kaldırıldı.

Konseptin ormanla tek bağlantısı olan 552bpp 4.0-litre çift turbo V8 (RS6 ve RS7’de olduğu gibi) var – 147bhp’lık bir elektrikli motor ve lityum-iyon akülerden oluşan bir hibrit sistem. . Genel çıktı 690bhp iken, 113mpg’lik resmi bir rakam sağlar. Gerçekten de elektrik gücüyle 31 mil yol kat etmesini gerçekten önemseyen var mı?

Ayrıca alüminyum kapılar ve ön çeyrek panellerin yanı sıra karbon fiber kaput, tavan ve arka kapakların ağırlıktan tasarruf avantajlarını en üst düzeye çıkarmak için sekiz ileri otomatik şanzımandan beslenen güçlü 590lb ft tork vardır. Ne yazık ki, 188 kg ağırlığındaki Quattro gibi R8 gibi bir alüminyum alan yok – tam olarak değil…

Ve içeride?

Köşeli çizgiler ve yarış kovaları, MMI döner tekerlek ve düz dipli direksiyon simidi gibi tipik Audi süslemelerine sahip fütüristik, zarif bir kokpit var, ancak Quattro, baş üstü göstergeli büyük bir dijital gösterge grubu sunuyor. Mevcut Audi serisinin sofistike ama pürüzsüz çizgi tasarımlarından koptu ve ağırlıktan tasarruf etmek için bir ‘karbon iç kabuğuna’ yerleştirildi.

Gerçek bir halef mi?

UR Quattro, tamamen dört tekerlekten çekiş sistemi ve 80’li yıllardaki ralli fan kulaklarında yankılanan beş tencere ile ilgili idi. Bu araba, RS7 ile aynı platform üzerine inşa edilmiştir ve 4602 mm uzunluğunda, 1964 mm genişliğindedir, ancak 1386 mm yüksekliğindedir, orijinalinden daha büyük ve daha alçaktır. Ve bir elektrik santrali iken, ralli efsaneleri Hannu Mikkola, Walter Rohrl ve Michelle Mouton B Grubu’ndaki rekabeti oylarken göründüğü bir V8 yoktu: S1 tamamen alüminyum 2.1 litrelik beş silindir kullanmıştı. Bu nedenle, rekabet içinde büyük veya küçük tüm canlıları ele geçirmek için inşa edilmemiş olsa da, Quattro Concept, performansı ile orijinalin önbelleğini iyi karşılayabilir, ancak 30 yıl içinde aynı şekilde saygı görmesi pek mümkün değildir.

Bir tane alabilecek miyim?

Audi, Quattro’nun küçük bir prodüksiyon çalışmasını 2016 yılının sonlarında yapabileceğini söyleyerek bununla çekingen davranıyor – ancak öyleyse 150.000 poundluk bir halo fiyata. Bizi izlemeye devam edin…

Frankfurt Otomobil Fuarı'nda Audi Sport Quattro konsepti (2013)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir