Paris Otomobil Fuarı'nda Audi TT Sportback 2014

2014 Paris gösterisinin arifesinde tanıtılan Audi TT Sportback, Ingolstadt’ın kılıfında daha fazla niş türevi olduğunu gösteriyor.

A4 salonunun, A5 adında iki kapılı bir kupayı doğurduğu bir çağda, A5 Sportback adı verilen beş kapılı bir hatchback’e dönüşür – orijinal başlangıç ​​yerine tehlikeli bir şekilde yaklaşır – Almanların daha fazla niş bulma konusunda cüretkar olduğunun kanıtıdır.

Ve evet, TT Sportback’in üretim geleceği var. Audi’nin teknoloji şefi Dr Ulrich Hackenberg bile, yakınınızdaki bir galeriye ulaşma umutları konusunda oldukça samimi.

“TT Sportback konsepti, potansiyel bir TT ailesinin yeni bir üyesini oluşturmak için iki kavramı birleştiriyor” dedi. Yorumumuz mu? TT çekim freni muhtemelen 2016 yılında fırlatılmak üzere çivilenmiş.

Audi TT Sportback: Bu nedir?

Bu kafanı dolaştırmak için oldukça garip bir araba. TT kupası ve roadster ikizleri zaten çok iyi kurulmuş, ancak bu spor otomobil DNA’sını daha pratik bir şeye genişletme girişimi.

Bu nedenle dört kapı, uzun bir çatı hattı ve bir geri çekilme arka. Şüphesiz bir Audi A3 salon gibi, değil mi?

Makine dairesi: 395bhp TFSI

Audi, dört silindirli motorlarını güç savaşında daha da kuzeye itme niyetini işaret ediyor. TT Sportback, bilinen 2.0 litrelik TFSI motorunu kullanıyor, ancak burada bir kuyruklu 395bhp üretmek için turboşarjlı.

Metrik ölçümlerde tam 400ps – veya litre başına 200 beygir gücü!

Audi, sonuç olarak eşsiz Quattro traksiyonu ve hızlı değişen yedi vitesli S-tronic çift kavramalı şanzıman sayesinde sadece 3.9 saniyede 0-62mph talep ediyor.

Yine de, bu süper-araba öldürme performansı, 162 g / km CO2 emisyonu ile eşleştirilmiştir. Bu sizin için küçülüyor… Ve bu motor aynı zamanda üretime bağlı.

TT Sportback hakkında başka bir şey var mı?

Buradaki teknik hikayenin çoğu stok TT’dir. Alüminyum, ağırlığı kontrol altında tutmak için geniş çapta özelliklere sahiptir, ancak Paris’in motor şovuna ilgi duyanlar için bazı yenilikler vardır. Sürücünün 37mph’den daha yüksek hızlarda karanlık, bükümlü bir yolda görüşünü önemli ölçüde artırdığı iddia edilen LED farlara yerleştirilen lazer spot ışınına bakın.

Sportback TT kupasından ne kadar büyük? Oldukça çok. Asfaltın 3 cm altına inmesine rağmen, otomobilin kapladığı alan 29 cm daha uzun ve 6 cm daha geniş.

Sorun şu ki, bu hala bir TT yapıyor mu? Alaşımlardaki 21 yuvalı kabarık wheelarches sadece çok fazla önemli… Ama en azından arka koltuktaki yolcular, bir TT kupasında çok uzun bir risk olan bootlid’i kapattığınızda kayıtsız kalmayacaklar.

Audi, tam boyutlu iki yetişkinin TT Sportback’in arkasında rahatça konaklayabileceğini iddia ediyor.

Daha fazla Paris motor gösterisi kapsamı için buraya tıklayın .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir